Farklı ekim normu ve azot dozlarının İtalyan çiminin (Lolium multiflorum L.) yeşil ot verimi ve bazı verim unsurları üzerine etkileri
The effect of different sowing rates and nitrogen doses on green herbage yield and some yield components of Italian ryegrass (Lolium multiflorum L.)
  1. Tez No: 831682
  2. Yazar: TOLGA ALP BİLİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR TUNCER KAVUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu tez çalışması, farklı ekim normlarının ve azot miktarlarının İtalyan çimi (Lolium multiflorum L.) bitkisindeki yeşil ot verimi ve bazı verim unsurlarına etkisini araştırmak için Ege Üniversitesi Bornova Kampüsü'nde Tarla Bitkileri Anabilim dalına ait deneme alanında yürütülmüştür. Deneme alanı, 4 blokta 9'ar parsel olmak üzere 36 parselden oluşmuştur. Deneme parselleri 3 tekerrürlü olarak, 2, 4 ve 6 kg/da tohum ile 0, 5, 10 ve 15 kg/da azot dozlarında kurulmuştur. İtalyan çimi (Lolium multiflorum L.) bitkisinin farklı ekim normlarında ve farklı azot dozlarındaki yeşil ot verimi ve bazı verim performansları tespit edilmiş ve gerekli veriler analiz tablolarına yerleştirilmiştir. Deneme sonuçlarına göre, iki alternatif ortaya çıkmıştır. Birinci alternatif, dekara 6 kg tohumluk kullanılan İtalyan çiminin (Lolium multiflorum L.), dekara 10 kg saf azot ile gübrelenmesi olup, ikinci alternatif de ekim normunun 4 kg/da, azot dozunun da 15 kg/da olduğu yetiştirme tipidir. Çevresel faktörlerin sürdürülebilirliğinin sağlanması gibi amaçlar söz konusu olduğunda ilk alternatifin öne çıktığı önerilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in the experimental area of the Field Crops Department at Ege University Bornova Campus to investigate the effect of different sowing rates and nitrogen doses on gren herbage yield and some yield components of italian ryegrass(Lolium multiflorum L.). The trial area consisted of 36 parcels, 9 parcels in 4 blocks. Trial plots were established in 3 replications, with seeds of 2, 4 and 6 kg/da and nitrogen doses of 0, 5, 10 and 15 kg/da. Green herbage yield and some yield performances of Italian ryegrass (Lolium multiflorum L.) plant at different sowing rates and different nitrogen doses were determined and the necessary data were placed in the analysis tables. According to the trial results, two alternatives emerged. The first alternative is to fertilize the Italian ryegrass (Lolium multiflorum L.) with 6 kg seeds per decare, with 10 kg of pure nitrogen per decare, and the second alternative is the cultivation type where the sowing norm is 4 kg/da and the nitrogen dose is 15 kg/da. It can be suggested that the first alternative comes to the fore when it comes to purposes such as ensuring the sustainability of environmental factors.