Çocukluk çağı travmaları ve depresyon arasındaki ilişkide yetişkin bağlanma stillerinin aracı rolü
The indermediate role of adult attachment styles in the relationship between childhood traumas and depression
- Tez No: 831681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SU KOCAYÖRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocukluk çağı travmaları ve depresyon arasındaki ilişkide yetişkin bağlanma stillerinin aracı role sahip olup olmadığının belirlenmesidir. Çalışmanın örneklemini ise Türkiye'de bulunan ve 21 yaşın üzerinde olan 382 birey oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, demografik bilgi formu, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri II kullanılmıştır. Anket formunun örneklem grubuna uygulanmasıyla elde edilen veriler SPSS 20.00 programında analiz edilmiştir. Analizler sonucunda, çocukluğı çağı travmaları ve depresyon arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Benzer şekilde, çocukluk çağı travmaları ve yetişkin bağlanma stilleri (kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma) arasında da, pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca, yetişkin bağlanma stilleri (kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma) ve depresyon arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bunlara ek olarak, çocukluk çağı travmaları ve depresyon arasındaki ilişkide yetişkin bağlanma stillerinin (kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma) kısmi aracı role sahip olduğu görülmüştür. Son olarak, elde edilen bulgular doğrultusunda konunun ilgililerine öneriler sunulumuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine whether adult attachment styles have a mediating role in the relationship between childhood traumas and depression. The sample of the study consists of 382 individuals who are over 21 years old and live in Turkey. As data collection tools, demographic information form, Childhood Trauma Scale, Beck Depression Inventory and Experiences in Close Relationships Inventory II were used. The data obtained by applying the questionnaire form to the sample group were analyzed in SPSS 20.00 program. As a result of the analyses, a positive and significant relationship was found between childhood traumas and depression. Similarly, a positive and significant relationship was found between childhood traumas and adult attachment styles (anxious attachment and avoidant attachment). In addition, a positive and significant relationship was found between adult attachment styles (anxious attachment and avoidant attachment) and depression. In addition to these, it was seen that adult attachment styles (anxious attachment and avoidant attachment) have a partial mediating role in the relationship between childhood traumas and depression. Finally, suggestions were made to the interested parties in line with the findings obtained.