Farklı tohumluk miktarı ve azot dozu uygulamalarının bazı yağlık keten genotiplerinin (Linum usitatissimum L.) tohum verimi ve kalite özelliklerine etkileri
Effects of different seed rates and nitrogen doses on seed yield and quality characteristics of some linseed genotypes (Linum usitatissimum L.)
- Tez No: 970631
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma 2021 ve 2022 yıllarında Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri araştırma ve deneme arazisinde yürütülmüştür. Araştırmada, Tekirdağ ekolojik koşullarında yazlık ekimlerde farklı azot dozu ve tohumluk miktarı uygulamalarının keten genotiplerinin tohum verimi ve kalite öğelerine etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma tesadüf bloklarında bölünen bölünmüş parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak ana parselde 2 keten genotipi (Beyaz Gelin ve Milas), alt parselde 5 azot dozu (0, 4, 6, 8 ve 10 kg/da) ve alt-alt parselde 4 ekim normu (2, 3, 4 ve 5 kg/da) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda 2021 yılında Beyaz Gelin ve Milas genotiplerinde 100,18 ve 106,88 kg/da, 2022 yılında ise aynı genotiplerde sırasıyla 100,12 ve 105,49 kg/da tohum verimi elde ederken her iki yılda da tohum verimi bakımından genotipler arasındaki bu farklılık önemsiz bulunmuştur. Azot dozları arasındaki farklılıklar 2021 ve 2022 yıllarında önemli bulunmuş, denemenin ilk yılında 125,10 kg/da, ikinci yılında ise 126,24 kg/da ile en yüksek tohum verimi 8 kg N/da azot dozunda elde edilmiştir. Diğer taraftan ekim normları bakımından 2021 ve 2022 yıllarında farklılıklar da önemli bulunmuş olup en yüksek tohum verimi her iki yılda da 4 ve 5 kg/da uygulamalarında (2021 yılında sırasıyla 104,52 ve 107,81 kg/da; 2022 yılında sırasıyla 103,41 ve 108,06 kg/da) tespit edilmiştir. Yağ oranı bakımından denemenin ilk yılında genotip, azot dozu ve ekim normu uygulamaları arasındaki farklılıklar önemsiz bulunurken denemenin ikinci yılında azot dozu ve ekim normu uygulamaları arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. 2021 yılında Beyaz Gelin ve Milas genotiplerinin yağ oranı %37,20 ve % 37,04, 2022 yılında ise %35,39 ve %35,40 olarak belirlenmiştir. Azot dozları bakımından 2021 ve 2022 yıllarına ait varyans ve regresyon analiz sonuçlarına göre kontrolde en yüksek olan yağ oranı azot dozu arttıkça azalma göstermiştir (0-kontrol, 4, 6, 8 ve 10 kg N/da dozları için yağ oranı 2021 yılında % olarak sırasıyla 37,50; 37,23; 36,90; 37,26 ve 36,98; 2022 yılında % olarak sırasıyla 35,52; 35,36; 35,25; 35,32 ve 35,50). Ekim normlarının yağ oranına etkisi bakımından denemenin ilk yılında genotip, azot dozu ve ekim normu uygulamaları arasındaki farklılıklar önemsiz bulunurken denemenin ikinci yılında azot dozu ve ekim normu uygulamaları arasındaki farklılıklar ise önemli bulunmuştur (2, 3, 4 ve 5 kg/da ekim normlarında yağ oranı 2021 yılında % olarak sırasıyla 37,22; 37,27; 37,10 ve 37,11; 2022 yılında % olarak sırasıyla 35,46; 35,29; 35,31ve 35,51). Sonuç olarak Tekirdağ'da 2021 ve 2022 yıllarında yazlık olarak yapılan bu araştırmanın sonuçlarına göre keten tarımında Beyaz Gelin ve Milas genotipleri için 8kg N/da azot dozu ve 4 kg/da ekim normunun uygulanabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2021 and 2022 at the Field Crops Research and Experimental Area of the Faculty of Agriculture, Tekirdağ Namık Kemal University. The aim of the research was to determine the effects of different nitrogen doses and seed rates on the seed yield and quality traits of linseed genotypes under spring sowing conditions in the ecological environment of Tekirdağ. The experiment was carried out in a randomized complete block design with split-split plots and three replications. The main plots included 2 linseed genotypes (Beyaz Gelin and Milas), the sub-plots 5 nitrogen doses (0, 4, 6, 8, and 10 kg da-1), and the sub-sub plots 4 sowing rates (2, 3, 4, and 5 kg da-1). As a result of the study, seed yields of 100,18 and 106,88 kg da-1 were obtained for the Beyaz Gelin and Milas genotypes, respectively, in 2021, and 100,12 and 105,49 kg da-1, respectively, in 2022. However, the differences in seed yield between the genotypes were not statistically significant in either year. Differences between nitrogen doses were found to be significant in both 2021 and 2022. The highest seed yields were obtained with the 8 kg N da-1 dose, reaching 125,10 kg da-1 in the first year and 126,24 kg da-1 in the second year. Similarly, sowing rate differences were also significant in both years. The highest seed yields in both years were recorded at sowing rates of 4 and 5 kg/da (104,52 and 107,81 kg da-1 in 2021; 103,41 and 108,06 kg da-1 in 2022). In terms of oil content, no significant differences were observed among genotypes, nitrogen doses, or sowing rates in the first year. However, in the second year, significant differences were found for nitrogen dose and sowing rate applications. The oil content of Beyaz Gelin and Milas was determined to be 37,20% and 37,04% in 2021, and 35,39% and 35,40% in 2022, respectively. According to variance and regression analysis results for nitrogen doses, oil content was highest in the control treatment and tended to decrease as nitrogen doses increased. For the nitrogen doses of 0 (control), 4, 6, 8, and 10 kg N da-1, the oil content was 37,50%, 37,23%, 36,90%, 37,26% and 36,98% in 2021, and 35,52%, 35,36%, 35,25%, 35,32% and 35,50% in 2022, respectively. Regarding the effects of sowing rates on oil content, differences were insignificant in the first year but significant in the second year. Oil contents for sowing rates of 2, 3, 4, and 5 kg da-1 were 37,22%, 37,27%, 37,10% and 37,11% in 2021, and 35,46%, 35,29%, 35,31%, and 35,51% in 2022, respectively. In conclusion, based on the results of this study conducted in summer during 2021 and 2022 in Tekirdağ, it can be suggested that for linseed cultivation, the application of 8 kg N da-1 nitrogen dose and 4 kg da-1 sowing rate is appropriate for both Beyaz Gelin and Milas genotypes.