Leptodon smithii türünden elde edilen ekstrelerin toplam fenolik miktarlarının ve antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of total phenolic amounts and antimicrobial activities of extracts obtained from Leptodon smithii
  1. Tez No: 831686
  2. Yazar: ŞEYMA YEŞİLADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER KARAYILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada Bryophytes ailesinden ülkemizde yetişen Leptodon smithii Weber & D.Mohr 1803 türünün farklı polaritedeki ekstrelerinin elde edilmesi ve ele geçen ekstrelerin LC-MS gibi kütle spektrometresi ile kromatografik yöntemlerle kimyasal içeriklerinin, ince tabaka kromatografisi (TLC) ile doğal bileşik sınıflarının ve minimum inhibitör konsantrasyonu yöntemi (MIC) ile antimikrobiyal aktivitelerinin belirlenmesi gerçekleştirilmiştir. Bu amaca uygun olarak bitki materyali önce farklı polaritedeki çözgenlerle (n-hegzan, diklorometan, metanol) ekstrakte edilerek ekstreler elde edilmiş ve elde edilen ekstrelerin doğal bileşik içerikleri farklı TLC belirteçleri ile belirlenirken MeOH ekstresinin fenolik içeriği ise LC-MS ile tayin edilmiştir. Ele geçen tüm ekstrelerin antimikrobiyal aktiviteleri de MIC yöntemi kullanılarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, different polarity extracts of Leptodon smithii Weber & D.Mohr 1803 from the family Bryophtyes grown in our country were obtained and the chemical contents of the extracts were determined by mass spectrometry and chromatographic methods such as LC-MS, natural compound classes by thin layer chromatography (TLC) and antimicrobial activities by minimum inhibitory concentration MIC. In accordance with this purpose, extracts were obtained by first extracting the plant material with solvents of different polarity (n-hexane, dichloromethane, methanol). Antimicrobial activities of all extracts were also investigated using MIC methods.