Işıklı kavşakların başarımlarının belirlenmesinde yeni bir model önerisi
A new model proposal for determininationing the performance of signalized intersections
  1. Tez No: 831770
  2. Yazar: ECE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAN TANYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Gecikme ve tıkanıklık, her yol ağında, özellikle kavşaklarda yaşanan en önemli sorunların başında yer alır. Kavşaklardaki gecikme sorununu çözmek için uzun yıllardır birçok araştırma ve çalışma yapılmaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte sürücüsüz araçların, kavşaklardaki bu sorunu çözebileceği düşünülmektedir. Sürücüsüz araçlar, trafik kapasitesini arttırma, kazaları azaltma, yakıt tasarrufu yapma, trafik performansını arttırma potansiyeline sahiptir. Çalışmanın amacı, sürücüsüz araçların sisteme girmesiyle birlikte, sürücüsüz araçların kavşaklardaki trafik performans ve güvenlik durumu üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca, sürücüsüz araçların, geleneksel araçlarla aynı ortamdaki davranış stratejilerini irdelemek bu çalışmanın araştırdığı önemli konulardan biridir. Bu kapsamda, sürücüsüz araçların etkisini incelemek için, VISSIM mikroskobik trafik simülasyonu kullanılarak, rastgele olarak oluşturulan 10 farklı senaryo, sürücüsüz araçların ortamdaki farklı penetrasyon oranlarıyla (yüzde 0, yüzde 25, yüzde 50, yüzde 75, yüzde 100) sinyalize kavşak simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Ardından, her bir senaryonun güvenlik etkisi SSAM (Vekil Güvenlik Değerlendirme Modeli) kullanılarak değerlendirilmiştir. Sonuçlar, sürücüsüz araçların yol kapasitesini arttırırken, gecikme ve seyahat süresini azaltarak aynı zamanda trafikteki güvenli ortama da katkıda bulunduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Delay and congestion are among the most important problems experienced in every road network, especially at intersections. Many researches and studies have been carried out for many years to solve the delay problem at intersections. With the development of technology, it is thought that autonomous vehicles can solve this problem at intersections. Autonomous vehicles have the potential to increase traffic capacity, reduce accidents, save fuel, and improve traffic performance. The aim of the study is to reveal the effect of autonomous vehicles on the traffic performance and safety situation at intersections, with the introduction of driverless vehicles into the system. In addition, examining the behavior strategies of autonomous vehicles in the same environment with conventional vehicles is one of the important issues that this study explores. In this context, in order to examine the effect of driverless vehicles, 10 different scenarios randomly generated using VISSIM microscopic traffic simulation, signalized intersection simulation with different penetration rates of autonomous vehicles in the environment (percentage of 0, percentage of 25, percentage of 50, percentage of 75, percentage of 100). Then, the security impact of each scenario was evaluated using SSAM (Surrogate Safety Assessment Model). The results showed that while autonomous vehicles increase road capacity, they also contribute to the safe environment in traffic by reducing delay and travel time.