Synthesis and evaluations of cyclopolymerizable and cyclopolymeric type I photoinitiators
Siklopolimerleşebilen ve I. tip fotobaşlatıcıların sentezı ve değerlendirilmesi
- Tez No: 831779
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYGU AVCI SEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tezin amacı yüksek reaktiflik, suda çözünürlük, düşük sızma ve termal kararlılık özelliklerine sahip siklopolimerleşebilen ve siklik yeni fotobaşlatıcıların sentezidir. Bu çalışmanın ilk bölümünde, iki yeni siklopolimerleşebilen Tip I fotobaşlatıcı (DAA-I2959 ve DAA-I184) diallil amin ile 2-hidroksi-4'-(2-hidroksietoksi)-2-metilpropiofenon (Irgacure 2959, I2959) tosil esterinin sodium hidroksit katalizörlüğünde ya da 1-hidroksisiklohekzil fenil keton (Irgacure 184, I184) akrilat esterinin reaksiyonundan sentezlendi. DAA-I2959'un dialildimetilamonyum klorür (DADMAC) ile hidroklorik asit varlığında kopolimerizasyonundan suda çözünen, lineer bir polimerik fotobaşlatıcı sentezlendi. Bu fotobaşlatıcı ana zincirinde beş üyeli halka içeren birimlere sahip olup Mn değeri 40,000-60,000 D aralığındadır. DAA-I2959, kopolimeri ve DAA-I184 metanolde 272, 266 ve 244 nm'de kuvvetli absorbsiyon (absorbsiyon katsayısı ~ 14705, 8000 ve 11625) göstermektedirler. Çalışmanın ikinci bölümünde, DAA'nın I2959'un tosilat esteri ile katalizsiz reaksiyonundan iki kuvaterner amonyum monomerinin, DAA-I2959-QS ve DAA-Ts (DAA-tosilat esteri), karışımı elde edildi. Bu karışım metanolde 269 nm (absorbsiyon katsayısı ~15731)'de güçlü abzorbansa sahiptir. Sentezlenen fotobaşlatıcıların poli(etilen glikol) diakrilat (PEGDA, Mn = 575 D) ve 2-hidroksietil metakrilatı (HEMA) fotobaşlatma kapasiteleri diferansiyel taramalı fotokalorimetre (photo-DSC) ile incelendi ve I2959 ve I184 ile kıyaslandı. DAA-I2959, p-DADMAC-co-DAA-I2959-QS ve DAA-I2959-QS/DAA-Ts I2959 I2959'dan oldukça yüksek migrasyon kararlılığı (~ 3.5, 6.8 ve 15.6 kat yükek) gösterdi.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to synthesize novel cyclopolymerizable and cyclic photoinitiators with high reactivity, water solubility, low migration and high thermal stability. In the first part of this work, two novel cyclopolymerizable Type I photoinitiators (DAA-I2959 and DAA-I184) were synthesized from reaction of diallyl amine (DAA) with tosyl ester of 2-hydroxy-4'-(2-hydroxyethoxy)-2-methylpropiophenone (Irgacure 2959, I2959) in the presence of sodium hydroxide as catalyst or with acrylate ester of 1-hydroxycyclohexyl phenyl ketone (Irgacure 184, I184). A water soluble, linear polymeric photoinitiator (p-DADMAC-co-DAA-I2959-QS) was synthesized by thermal copolymerization of DAA-I2959 with diallyldimethylammonium chloride (DADMAC) in the presence of hydrochloric acid. This photoinitiator has five-membered cyclic units on the backbone and its Mn value was in the range of 40,000-60,000 D. DAA-I2959, its copolymer and DAA-I184 have strong absorbances at 272, 266 and 244 nm (extinction coefficient ~ 14705, 8000 and 11625), respectively, in methanol. In the second part of this work, reaction of DAA with tosylate ester of Irgacure 2959 was performed in the absence of a catalyst to give a mixture of two quaternary ammonium monomers, DAA-I2959-QS and DAA-Ts (tosylate salt of DAA). This photoinitiator has a strong absorbance at 269 nm (extinction coefficient ~ 15731) in methanol. The photoinitiating capabilities of the synthesized photoinitiators for the photopolymerization of poly(ethylene glycol) diacrylate (PEGDA, Mn = 575 D) or 2-hydroxyethyl methacrylate (HEMA) were investigated by differential scanning photo calorimetry (Photo-DSC) and compared with I2959 and I184. DAA-I2959, p-DADMAC-co-DAA-I2959-QS and DAA-I2959-QS/DAA-Ts exhibited fairly good migration stabilities (~ 3.5, 6.8 and 15.6 times higher) than that of I2959.