Sanal sınıflarda yabancı dil öğretiminin öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine göre incelenmesi
An investigation of foreign language teaching in virtual classrooms according to teacher, student and parent views
  1. Tez No: 831780
  2. Yazar: GÖNÜL ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
Gelişen teknolojiyle değişen ve dönüşen dünyada eğitim ve öğretimin de işleyişi değişmiştir. Öğrenme tek bir mekânla sınırlı olmayan bir hâl almıştır. Gerek zorunluluktan gerekse tercihen eğitim-öğretim sanal sınıflarda gerçekleşmeye başlamıştır. Bu araştırmanın amacı; öğretmen, öğrenci ve veli görüşlerine göre sanal sınıflarda yürütülen yabancı dil öğretimini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu resmi ortaöğretim kurumlarında görev yapan 22 yabancı dil öğretmeni, 20 ortaöğretim öğrencisi ve 15 ortaöğretim öğrenci velisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri 7 sorudan oluşan görüşme formu yardımıyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analiz ile değerlendirilerek temalar oluşturulmuş ve doğrudan alıntılarla desteklenerek sunulmuştur. Araştırma sonucunda öğretmenlerin, öğrencilerin ve velilerin sanal sınıflarda yabancı dil öğretimi için kullandıkları sanal sınıf araçları ve çevrim içi uygulamalar benzerlik göstermektedir. Sanal sınıflarda çevrim içi uygulamaların yabancı dil öğretim sürecine etkisi konusunda öğretmen, öğrenci ve veliler arasında bir fikir birliğine varılamamıştır. Sanal sınıflarda dil becerilerinin öğretiminde yazma becerisi dışında, diğer dil becerilerinin öğretiminde sıkıntı yaşanmadığı tespit edilmiştir. Yabancı dil öğretiminde sanal sınıf deneyimleri konusunda öğretmenler kendilerini, veliler de öğrencilerini teknoloji kullanımında iyi gördüklerini belirtirken, öğrenciler kameraların açık olmaması sebebiyle etkileşimin zayıf olduğunu belirtmişlerdir. Katılımcıların sanal sınıflarda ölçme ve değerlendirmeye yönelik ortak beklentilere sahip oldukları tespit edilmiştir. Sanal sınıflarda yabancı dil öğretiminde sınıf yönetiminin ve öğrenci davranışlarının yönetiminin kolaylığı, dil dersleri için çokça öğretim materyali olması, zaman tasarrufu sağlaması ve eğitim sürecinin kayıpsız devam etmesi olumlu yönleri olarak tespit edilmiştir. Sanal sınıflarda kamera ve mikrofonun kapalı olması, internet ve bağlantı problemleri yaşanması, derslere katılımın düşük olması, dersteki öğrencilerin tepkisizliği, jest ve mimik kullanılamaması, ölçme ve değerlendirme yapılamaması da olumsuz yönler olarak tespit edilmiştir. Araştırma bulgularına göre sanal sınıflarda yabancı dil öğretimi için öğretmenlere sanal uygulamalar hakkında zorunlu hizmet içi eğitimler verilmesi, öğretmen ve öğrencilere cihaz ve internet erişimi sağlanması, derslerin tekrar edilebilmesi için kayıt altına alınması beklentiler arasındadır. Ayrıca sanal sınıfların geleneksel sınıflara benzemesi sağlanarak kamera ve mikrofon açılması, derse katılımın arttırılması için devam zorunluluğunun getirilmesi ve sanal sınıflarda öğrencilerin yabancı dil becerilerini geliştirmeye yönelik ölçme ve değerlendirme yapılması gerektiği gibi çeşitli beklentiler de ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The functioning of education and training has also changed in the changing and transforming world with the developing technology. Learning has become not limited to a single place. Both out of necessity and preference, education and training have started to take place in virtual classrooms. The aim of this study is to examine foreign language teaching in virtual classrooms according to the views of teachers, students and parents. Case study, one of the qualitative research methods, was used in the research. The study group of the research consists of 22 foreign language teachers working in public high schools, 20 high school students and 15 high school student parents. The data of the study were obtained with the help of an interview form consisting of 7 questions. The data obtained were evaluated by content analysis and descriptive analysis, themes were formed and presented with direct quotations. As a result of the research, the virtual classroom tools and online applications used by teachers, students and parents for foreign language teaching in virtual classrooms are similar. There was no consensus among teachers, students and parents about the effect of online applications on the foreign language teaching process in virtual classrooms. It was determined that there were no problems in teaching other language skills in virtual classrooms, except for writing skills. Regarding virtual classroom experiences in foreign language teaching, teachers stated that they considered themselves and parents considered their students to be good at using technology, while students stated that the interaction was weak because the cameras were not turned on. It was determined that the participants had common expectations for measurement and evaluation in virtual classrooms. The ease of classroom management and management of student behaviors in foreign language teaching in virtual classrooms, having a lot of teaching materials for language lessons, saving time and continuing the education process without loss were determined as positive aspects. In virtual classrooms, the camera and microphone being off, internet and connection problems, low participation in the lessons, unresponsiveness of the students in the lesson, inability to use gestures and mimics, and inability to make measurement and evaluation were determined as negative aspects. According to the findings of the research, it is among the expectations that teachers should be given compulsory in-service trainings about virtual applications for foreign language teaching in virtual classrooms, teachers and students should be provided with devices and internet access, and lessons should be recorded so that they can be repeated. In addition, various expectations were also expressed such as providing cameras and microphones by making virtual classrooms similar to traditional classrooms, making attendance compulsory in order to increase participation in the lesson, and making measurement and evaluation to improve students' foreign language skills in virtual classrooms.