Coverage optimization for 6G using reconfigurable intelligent surfaces
Yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzeyler kullanarak 6G için kapsam optimizasyonu
  1. Tez No: 831806
  2. Yazar: SAMED KEŞİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ EMRE PUSANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Yeniden yapılandırılabilir akıllı yüzeyin (RIS) düşük karmaşıklık ve güç gereksinimleri nedeniyle kablosuz iletişim sistemlerinin performansını önemli ölçüde artırabileceği görülmektedir. Küçük, yapılandırılabilir, pasif öğelerden oluşan RIS'ler, sinyali belirli bir yönde yansıtmak, yükseltmek, zayıflatmak ve genel iletişim performansını iyileştirmek için ek sinyal bileşenleri eklemek üzere programlanabilir. RIS'ler, kapasite, kapsam, konumlandırma, güvenlik ve sürdürülebilirlik iyileştirmeleri dahil olmak üzere farklı amaçlar için kullanılabilir. Bu tez çalışmasında, RIS'in kapsam geliştirme ve fiziksel katman güvenliği (PLS) kullanım durumları incelenmiştir. Kapsam geliştirme için tek kullanıcılı ve iki kullanıcılı senaryolar ele alınmıştır. Tek kullanıcı senaryosunda, optimizasyon için gerekli yineleme sayısını azaltmak için Konvolüsyonel Sinir Ağları (CNN) kullanan bir RIS optimizasyon yöntemi önerilmiştir. Sonuçlar, önerilen CNN modelinin performansta hafif bir düşüş karşılığında yapılandırma için gerekli adım sayısını önemli ölçüde azalttığını göstermektedir. İki kullanıcılı senaryoda, hem kapsam geliştirme hem de güvenlik kullanım durumları incelenmiştir. Kapsam iyileştirme için, RIS buna göre yapılandırılarak kullanıcılar arasındaki RIS kazanç dağılımının ihtiyaca göre yönetilebileceği gösterilmiştir. Güvenlik kullanım durumu için, vericinin (Alice), kullanıcının (Bob) ve dinleyicinin (Eve) bir iç mekan ortamındayken PLS sağlamaya yönelik RIS'in ölçüme dayalı karakterizasyonu sunulmuştur. Ayrıca, ölçüm sonuçları simülasyon sonuçları ile doğrulanmıştır. Son olarak, Eve'in PLS'deki hakimiyetini önlemek ve gizlilik kapasitesinde hafif bir azalma karşılığında Bob'a daha fazla RIS kazancı sağlamak için bir eşikleme yöntemi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recent research has shown that a reconfigurable intelligent surface (RIS), which is an attractive technology due to its low complexity and power requirements, can considerably improve the performance of wireless communication systems. RIS composed of small, reconfigurable, passive elements can be programmed to reflect the signal in a particular direction, amplify or attenuate it, or even introduce additional signal components to improve the overall communication performance. RIS can be utilized for different purposes including enhancements to the coverage, positioning, capacity, security, and sustainability. In this thesis, coverage enhancement and the physical layer security (PLS) use cases of RIS are investigated. For the coverage enhancement, single-user and two-user scenarios are discussed. In the single-user scenario, a RIS optimization method using Convolutional Neural Networks (CNN) is proposed to reduce the number of iterations required for optimization. The results show that the proposed CNN model significantly decreases the number of steps required for the configuration by causing a slight degradation in the performance. In the two-user scenario, both coverage enhancement and security use cases are investigated. For coverage enhancement, it is shown that the RIS gain distribution between the users can be managed with respect to the needs by configuring the RIS accordingly. For the security use case, measurement-based characterization of RIS for providing physical layer security, where the transmitter (Alice), the intended user (Bob), and the eavesdropper (Eve) are deployed in an indoor environment is presented. Also, the measurement results are verified with the simulation results. Finally, a thresholding method is proposed to prevent Eve's dominance in PLS and provide more RIS gain to Bob in return for a slight reduction in secrecy capacity.