Comparison of international baccalaureate primary years programme and Turkish Ministry of National Education pre-school programme on development of 3-5 years old students' creativity and in terms of programme elements
Uluslararası bakalorya ilk yıllar programı ile T.C. Milli Eğitim Bakanlığı okul öncesi programının 3-5 yaş arası öğrencilerin yaratıcılıklarının gelişimi ve program öğeleri açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 831808
  2. Yazar: GÜNEŞ ERTUĞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖYKÜ DULUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı ve Milli Eğitim Bakanlığı Erken Çocukluk Öğretim Programı'nın öğrencilerin yaratıcılığı üzerindeki rolünü incelemektir. Çalışmada, IB için“PYP From Principles to Practice”,“Scope and Sequence”ve“Program Standards and Practices”dökümanları MEB için ise“MEB Okul Öncesi Eğitim Programı”içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Eğitim felsefesi ve program ögeleri olan kazanım,içerik, öğrenme durumları ve değerlendirme yaratıcılığın gelişimi açısından analiz edilmesi için temele alınmıştır. Her iki programın eğitim felsefeleri ve program ögeleri açısından kaşılaştırışmış ve yaratıclığı geliştirmeki rolleri değerlendirilmiştir.Yapılan döküman analizi sonucunda her iki program arasında program ögeleri ve yaratıcılığı destekleme yönünden farklılıklar oldıuğı gözlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, uluslararası ve disiplinlerüstü bir program olan PYP'nin, program içinde öğrencilerin yaratıcılığını desteklemek ve geliştirmek için daha fazla ortam oluşturduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research was to examine the role of the International Baccalaureate Primary Years Programme and the Ministry of National Education Pre-School Program on students' creativity. In the study, for IB PYP“PYP From Principles to Practice”,“Scope and Sequence”and“Program Standards and Practices”and for MoNE“MEB Okul Öncesi Eğitim Programı”documents were analyzed by content analysis method. The four elements of the program which are learning outcomes, curriculum content, learning experiences, curriculum evaluation, and educational philosophy should be considered for analyzing the development of creativity. It was examined how these four elements develop and support creativity within the program. Using the document analysis method, the program elements, and educational philosophies of both the IB PYP and MoNEP were initially evaluated. Subsequently, the focus was placed on assessing the dimensions of these programs in terms of supporting creativity. The findings revealed notable distinctions between the two programs in their approaches to fostering and enhancing creativity. Lastly, according to research findings, it has been observed that IB PYP, being an international and transdisciplinary program, creates more environment for supporting students' creativity within the program.