Comparison of international baccalaureate primary years programme (PYP) and Turkish Ministry of National Education (MONE) 2024 preschool program in terms of student agency
Uluslararası bakalorya İlk Yıllar Programı ile T.C Milli Eğitim Bakanlığı 2024 okul öncesi programının öğrenci eylemliliği açısından karşılaştırılması
  1. Tez No: 911239
  2. Yazar: ÇAĞIL DUMANKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM İPEK ÖNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmanın amacı, Uluslararası Bakalorya İlk Yıllar Programı (IB PYP) ile Millî Eğitim Bakanlığı'nın Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 2024 Okul Öncesi Programı (MoNEP) program bileşenlerinin öğrenci eylemliliğini destekleme yönünden incelenmesidir. Veriler, resmi müfredat belgelerinden elde edilmiştir. Her iki programın program öğeleri içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Programlar, öğrenci eylemliliğinin mevcut teorileri temel alınarak tümdengelim kodlama yaklaşımı ile analiz edilmiştir; böylece öğrenci eylemliliğini nasıl destekledikleri araştırılmıştır. Bulgular, iki programın öğrenci eylemliliğine yaklaşımında bazı farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Her iki program da aktif katılımı teşvik ederken, IB PYP, sorgulama temelli öğrenme yoluyla öğrenci eylemliliğini desteklemede kapsamlı bir yaklaşım benimsemektedir. MoNEP, beceri gelişimini ve ulusal değerleri vurgulayan yapılandırılmış bir yaklaşım benimsemekte ve öğrenci eylemliliğini artırmak için sağlam bir temel oluşturmaktadır. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli 2024 Okul Öncesi Programı, öğrenci eylemliliğinin çeşitli yönlerini farklı alanlarda başarıyla bünyesinde barındırarak güçlü bir temel sunmakta ve öğrencilerin öğrenme sürecine olan sahiplik duygusunu derinleştirmek için motivasyonel unsurların daha da güçlendirilmesi için potansiyel taşımaktadır. Bunun yanı sıra, IB PYP, öğrenci eylemliliğini desteklerken, Türk bağlamına uygun daha belirgin beceri geliştirme yollarını içeren unsurların bir araya getirilmesiyle ek faydalar sağlayabilir. Bu araştırma, öğrenci eylemliliğini artırmak amacıyla her iki eğitim çerçevesinden etkili uygulamaların entegrasyonunun önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to compare the International Baccalaureate Primary Years Programme (IB PYP) and the Ministry of National Education 2024 Preschool Program (MoNEP) in terms of supporting student agency in their curriculum components. The data were obtained from official curricular documents. The curriculum components of both programs were examined by using a document analysis method. The programs were analyzed through a deductive coding approach based on current theories of student agency to explore how they promote student agency. The findings revealed some differences in how two programs approach student agency. While both programs encourage active engagement, the IB PYP takes a comprehensive approach in promoting student agency through inquiry-based learning. The MoNEP takes a structured approach that emphasizes skill development and national values, while also providing a solid foundation for enhancing student agency. Although various aspects of student agency are integrated across different areas, there is potential to strengthen its motivational components to further deepen students' sense of ownership over their learning process. Conversely, the IB PYP fosters high levels of student agency, yet it may benefit from incorporating elements that provide clearer skill-building pathways relevant to the Turkish context. This research underscores the importance of integrating effective practices from both educational frameworks to enhance student agency.