Ortaokul ders kitaplarında türkülerle kültür aktarımı ve değer kazanımı
Culture with turkus in secondary school textbooks transfer and value attraction
  1. Tez No: 831810
  2. Yazar: BİNNUR KAYALI ATMACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER KAPAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Toplumsal yaşam içinde bireylerin yer edinememe ve adaptasyon sorunu yaşamasının temelinde gelenek ve öz kültüründen kopuk yaşamasının büyük bir etkisi vardır. Çünkü kişi yaşadığı çevrenin geçmişten bugüne getirdiği normlar ile büyüdüğünde uyumlu bir kişilik geliştirir. Bu sebeple toplum yaşantısında karşımıza çıkan olumsuz olayların kişinin kendi kültüründen uzak yetişmesinin büyük payı olduğu düşünülmektedir. Türk coğrafyası göz önüne alındığında halk müziği olarak karşımıza“Türkü”kavramı çıkmaktadır. Her ulusun milli bir kimlik kazanmasına katkı sağlayan pek çok kültürel unsuru bulunmaktadır. Bunlardan biri de şüphesiz ki halk müziğidir. Ayrıca geçmişten bugüne zengin bir türkü birikimine sahip Türk kültürü, yapmış olduğumuz alan yazın taramalarında, türkülerin eğitim-öğretim araçlarında yeterince kullanılıp kullanılmadığının araştırması gerekliliği karşımıza çıkarmıştır. Bu araştırmada ortaokul ders kitaplarında yer alan türkülerin kültür kazanımı ve değer aktarımındaki yeri, verilen eğitimin ortaokulda öğrenim gören öğrencilerin yaşantısına, eğitimine katkısını ve etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Son zamanlarda popüler, elektronik vb. gibi yabancı kökenli müziklerin özellikle genç nesil arasında benimsenmesi ile geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın kültürel bir yozlaşmaya uğradığını gözlemlemek mümkündür. Çocuğun ilk kazanımlarını edinmeye başladığı yer olan aile içindeki fertlerin kültür aktarımına yeterince önem vermemesinin de sebep olduğu bu durum eğitim verilen yaş grubunun“Milli Kimlik”oluşturabilesi bakımından sıkıntılar doğurmaktadır. Bu çalışmada ders kitapları oluşturulurken tespit edilen eksikliklerin dikkate alınması amaçlanmıştır. Millî değerlerine sahip çıkabilen bir nesil yetiştirmeyi hedefleyen eğitim sistemimiz için oldukça önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The reason why individuals cannot find a place in social life and have adaptation problems is the fact that they live disconnected from their traditions and their own culture. Because when a person grows up with the norms of the environment he lives in, he develops a harmonious personality. For this reason, it is thought that the negative events that we encounter in social life have a great share in the person's growing up far from his own culture. When the Turkish geography is taken into consideration, the concept of“Türkü”emerges as folk music. Every nation has many cultural elements that contribute to gaining a national identity. One of them is undoubtedly folk music. In addition, Turkish culture, which has a rich accumulation of folk songs from the past to the present, has revealed the necessity of researching whether folk songs are used enough in educational tools in the literature review we have done. In this research, it is aimed to investigate the place of folk songs in secondary school textbooks in cultural acquisition and value transfer, and the contribution and effect of the education given to the life and education of secondary school students. Recently popular, electronic and so on. It is possible to observe that our children, who are the guarantee of our future, have undergone a cultural degeneration with the adoption of foreign-origin music, especially among the young generation. This situation, which is caused by the fact that the members of the family, where the child starts to acquire his first gains, do not give enough importance to the transfer of culture, causes difficulties in terms of forming a“National Identity”for the age group where the education is given. In this study, it is aimed to take into account the deficiencies identified while creating the textbooks. It is thought to be very important for our education system, which aims to raise a generation that can protect its national values.