Uşak ili buğday üretim alanlarında bitki paraziti nematodların belirlenmesi
Determination of plant parasictic nematodes in wheat prodcution areas in Uşak province
  1. Tez No: 831814
  2. Yazar: SELİN TÜRKAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Uşak ili buğday yetiştiriciliğinde bitki pataziti nematodlardan kaynaklı ürün kayıplarının önemli bir yer tuttuğu bilinmekle birlikte, nematod zararı tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışma Uşak ili buğday üretim alanlarında önemli birtki paraziti nematodların belirlenmesi amaçlanmış, arazi çalışmaları 2021-2022 buğday yetiştirme sezonunda buğdayın süt olum ve hasat döneminde örneklemeler yapılmış ve 40 adet toprak örneği alınmıştır. Örneklerden, hareketsiz (kist) nematodlar Fenwick metodu ile, hareketli nematodlar ise modifiye edilmiş Baermann Funnel yöntemi kullanılarak elde edilmiş ve daimi preparatları hazırlanarak teşhis için hazır hale getirilmiştir. Çalışma sonucunda Uşak ili buğday üretim alanlarında bitki paraziti nematodlar; Ditylenchus myceliophagus, Ditylenchus dipsaci, Ditylenchus valveus, Ditylenchus clarus, Filenchus thornei, Filenchus cylindricauda, Filenchus filiformis, Safianema lutonense, Helicotylenchus tunisiensis, Bitylenchus dubius, Pratylenchoides alkani, Pratylenchoides crenicauda, Merlinius brevidens, Scutylenchus cylindricaudatus, Scutylenchus koreanus, Aphelenchus avenae ve Heterodera filipjevi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Plant parasitic nematodes play a significant role in causing yield losses in wheat cultivation in Uşak province, yet the exact extent of nematode damage remains unknown to the producers. This study aimed to determine the presence of important plant-parasitic nematodes in wheat production areas of Uşak province. Field studies were conducted during the 2021-2022 wheat growing season, and samples were collected during the milky ripe stage and harvest period of wheat. A total of 40 soil samples were taken. From the samples, sedentary (cyst) nematodes were obtained using the Fenwick method, while mobile nematodes were extracted using the modified Baermann Funnel method. Permanent preparations of the nematodes were prepared and made ready for diagnosis. As a result of the study, the following plant-parasitic nematodes were identified in wheat production areas of Uşak province: Ditylenchus myceliophagus, Ditylenchus dipsaci, Ditylenchus valveus, Ditylenchus clarus, Filenchus thornei, Filenchus cylindricauda, Filenchus filiformis, Safianema lutonense, Helicotylenchus tunisiensis, Bitylenchus dubius, Pratylenchoides alkani, Pratylenchoides crenicauda, Merlinius brevidens, Scutylenchus cylindricaudatus, Scutylenchus koreanus, Aphelenchus avenae, and Heterodera filipjevi.