Endüstri 4.0 paradigması çerçevesinde teknik eğitim veren ortaöğretim kurumlarının dönüşümüne yönelik bir model önerisi
A model proposal for the transformation of secondary education institutions offering technical education within the framework of the Industry 4.0 paradigm
- Tez No: 831815
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EREN KESİM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 581
Özet
Bu araştırmada mesleki ve teknik anadolu lisesi yönetici ve öğretmenlerinin görüşleri doğrultusunda endüstri 4.0 paradigması bağlamında mesleki ve teknik liselerin dönüşümüne dair bir model önerisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Veri toplama süreci mesleki ve teknik lise öğretmen ve okul yöneticilerinin endüstri 4.0'a ilişkin görüşlerinin alındığı nitel görüşmeler ve bu görüşmeler doğrultusunda hazırlanan ölçme araçları olmak üzere birbiriyle bağlantılı iki aşamada gerçekleşmiştir. Mesleki ve Teknik eğitim veren kurumların dönüşümüne yönelik öncelikli olarak öğretmenlerden ve okul yöneticilerinden görüş alınmış, Endüstri 4.0 uygulamalarına ilişkin algıları, örgütsel yapıda yapılması gerekenlere ilişkin görüşleri ve bu uygulamaların eğitim kurumuna uyarlamasına ilişkin çözüm önerileri alınmıştır. İkinci aşamada ise öğretmenlerden ve okul yöneticilerinden alınan görüşler ve literatür doğrultusunda ölçme araçları geliştirilmiştir. Ölçme araçları eğitim sisteminin uygulayıcısı ve en temel öznesi olan öğretmenlere uygulanmıştır. Son olarak ise mesleki ve teknik eğitime ilişkin Endüstri 4.0 paradigması bağlamında bütünsel bir model ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen nitel verilerin analizi NVivo 12 programı, nicel verilerin analizi ise JAMOVİ ve SPSS 22 programı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre Endüstri 4.0 paradigması çerçevesinde Mesleki ve Teknik Eğitim Modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to put forward a model proposal for the transformation of vocational and technical high schools in the context of the industry 4.0 paradigm in line with the views of vocational and technical Anatolian high school administrators and teachers. Exploratory sequential design, one of the mixed research methods, was used in the study. The data collection process was carried out in two interconnected stages: qualitative interviews with vocational and technical high school teachers and school administrators about Industry 4.0 and measurement tools prepared in line with these interviews. First of all, teachers and school administrators were asked for their opinions on the transformation of vocational and technical education institutions, their perceptions on Industry 4.0 applications, their opinions on what needs to be done in the organizational structure, and their suggestions for solutions regarding the adaptation of these applications to the educational institution. In the second stage, measurement tools were developed in line with the opinions of teachers and school administrators and the literature. The measurement tools were applied to teachers, who are the implementers and the main subject of the education system. Finally, a holistic model for vocational and technical education in the context of the Industry 4.0 paradigm was tried to be put forward. The qualitative data obtained within the scope of the research were analyzed with NVivo 12 program, and the quantitative data were analyzed with JAMOVI and SPSS 22 program. According to the results of the research, a Vocational and Technical Education Model was developed within the framework of the Industry 4.0 paradigm.