Comparative study of different MPPT algorithms on 250kW grid-connected PV system
250 kW şebeke bağlantılı sistem üzerinde farklı MPPTalgoritmalarının karşılaştırmalı incelenmesi
  1. Tez No: 831844
  2. Yazar: ZAINAB LARABI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABBAS UĞURENVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fotovoltaik sistemler, düşük maliyetli elektrik üretmek için gereklidir, ancak doğrusal olmayan yükler, yük dengesizliği ve harmonikler nedeniyle güç kalitesini etkileyebilirler. Bu sorunlar, cihazın bozulmasına yol açarak enerji kalitesini ve performansını etkileyebilir. Fotovoltaik sistemler, yıllık hızlı bir oranda hızla genişlemekte ve çoğu bölge ve enerji sisteminde hızla enerji dengesinin temel bir bileşeni haline gelmektedir. Güneş enerjisi yönetim sisteminin güneş PV dağıtımındaki temel işlevi, maksimum güç noktası izleme (MPPT) stratejisini kullanmaktır. Buna göre, bu tez, dönüştürücüler aracılığıyla şebekeye bağlı fotovoltaik panellerden elde edilen güneş enerjisinin kullanımını ve maksimum güçte çalışmasını Perturb & Observe (P&O) ve Artımlı İletkenlik (IC) ve Fuzzy Logic (FL) kontrol algoritmaları kullanılarak simüle etmektedir. bir MPPT'dir. 250 kW üreten ve bir şebekeye bağlı olan bir PV sisteminin tasarlanması ve simüle edilmesi için 10 KV'a ihtiyacı vardır. Güneş panelleri, DC-DC dönüştürücüler, DC-AC invertörler ve üç fazlı elektrik şebekeleri gibi PV sisteminin çeşitli bileşenleri, MATLAB/Simulink kullanılarak performansı optimize etmek ve sistemin birden fazla bileşen varlığında çalışmasını sağlamak için kullanıldı. tam bir simülasyon çalışması. Amaç, PV sisteminin güç verimliliğini artırmaktır. Tasarım için sayısal ve elektriksel denklemler sunulmuştur. Farklı maksimum güç noktası izleme sistemleri (MPPT), voltaj ve akım regülatörleri, darbe genişlik modülasyonu (PWM) ve faz kilitleme döngüsü (PLL) devrelerine sahip şebekeye bağlı eviricilerin tümü tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Photovoltaic systems are essential for producing low-cost electricity, but they can impact power quality due to non-linear loads, load imbalance, and harmonics. These issues can lead to device deterioration, affecting energy quality and performance. Photovoltaic systems are rapidly expanding annually and are quickly becoming an essential component of the energy balance in most regions and energy systems. The critical function of solar energy management systems in solar PV deployment is to use the maximum power point tracking (MPPT) strategy. Accordingly, this thesis simulates the use of solar energy obtained from photovoltaic panels connected to the grid via converters and its operation at maximum power using Perturb & Observe (P&O) and Incremental Conductance (IC), and Fuzzy Logic (FL) control algorithms controlled by an MPPT. A PV system that generates 250 kW and is connected to a grid needs 10 KV to be designed and simulated. Several components of the PV system such as solar panels, DC-DC converters, DC-AC inverters, and three-phase power grids were used to optimize performance and ensure the operation of the system in the presence of multiple components using MATLAB/ Simulink as a complete simulation study. The objective is to increase the PV system's power efficiency. The numerical and electrical equations for the design have been presented. Grid-tied inverters with different types of maximum power point tracking systems (MPPT), voltage and current regulators, pulse width modulation (PWM), and phase lock loop (PLL) circuits have all been debated.