Bireysel yatırımcıların finansal risk toleransı: Azerbaycan örneği
Financial risk tolerance of individual investors: The case of Azerbaijan
  1. Tez No: 831880
  2. Yazar: YALÇIN HÜSEYNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞATAY ORÇUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bireylerin her zaman rasyonel karar verdiklerini savunan geleneksel finans teorileri, zaman geçtikçe yatırımcı kararlarını açıklamada yetersiz kalmıştır. Bu doğrultuda ortaya çıkmış olan davranşsal finans teorileri, yatırımcıların her zaman rasyonel davranmadıklarını, yatırım kararlarının birçok faktörden etkilendiğini ortaya koymuştur. Bireysel yatırımcıların yatırım kararlarını yönlendiren en önemli faktörlerden biri finansal risk toleransı olmaktadır. Bireysel yatırımcıların finansal risk toleranslarının demografik faktörlere göre nasıl değiştiğini anlamak ve bu farklılıkların yatırımcı kararlarını etkileyip etkilemediğini öğrenmek çok önemlidir. Bu doğrultuda çalışmanın amacı“Azerbaycan'daki bireysel yatırımcıların finansal risk toleranslarının belirlenmesi ve belirlenen seviyelerin demografiklerine göre farklılıklarının analiz edilmesidir”. Araştırma amacı doğrultusunda Azerbaycan'da yaşayan 746 bireysel yatırımcıya online anket yöntemi uygulanarak veriler elde edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programında analize tabi tutulmuştur. Çalışmada cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim, meslek, gelir gibi demografik faktörler yer almış ve bireysel yatırımcıların finansal risk toleranslarının bu faktörlerden etkilendikleri bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Traditional finance theories, which argue that individuals always make rational decisions, have become insufficient to explain investor decisions over time. Behavioral finance theories that have emerged in this direction have revealed that investors do not always act rationally and that their investment decisions are affected by many factors. One of the most important factors that direct individual investors' investment decisions is financial risk tolerance. It is very important to understand how financial risk tolerances of individual investors vary according to demographic factors and to learn whether these differences affect investor decisions. In this regard, the aim of the study is“to determine the financial risk tolerances of individual investors in Azerbaijan and to analyze the differences of the determined levels according to their demographics”. In line with the purpose of the research, data was obtained by applying the online survey method to 746 individual investors living in Azerbaijan. The data obtained was analyzed in the SPSS 26.0 package program. The study included demographic factors such as gender, age, marital status, education, profession and income, and it was found that the financial risk tolerance of individual investors was affected by these factors.