Dezavantajlı gruplardaki yatırımcıların finansal risk toleransının incelenmesi üzerine bir uygulama
An application on the review of financial risk tolerance of investors in disadvantaged groups
  1. Tez No: 636514
  2. Yazar: MERVE UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BAYRAKDAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Finansal risk toleransı psikolojik durumlar, kişilik özellikleri, yaşam standartlarından etkilenir. Finansal risk toleransı yatırımcıların riski tolere edebilme düzeyini göstermekle birlikte aslında yatırımdan ne beklediğini de risk karşısındaki tavrıyla ortaya koymaktadır. Bu noktadan hareketle ülkemizde dezavantajlı olarak yaşamını sürdüren genç, kadın, engelli ve yaşlı bireysel yatırımcıların finansal risk toleranslarının, sebepleri ve sonuçlarıyla birlikte detaylandırılmış analizinin yapılma gereği duyulmuştur. Araştırmada nitel analiz yöntemi kullanılmış olup durum çalışması yapılarak katılımcılarla yüz yüze görüşmeler sağlanmıştır. Yapılan derinlemesine görüşmeler sayesinde bireylerin hangi faktörlerden ne ölçüde ve neden etkilendiklerine dair sorular yöneltilerek, katılımcıların demografik, sosyo-ekonomik özellikleri, kişilik özellikleri, psikolojik önyargılarının etkisinin olup olmadığına dair karşılaştırmalar yapılmıştır. Araştırma kapsamında katılımcılardan genç grubun risk toleranslarının yüksek, kadın, engelli ve yaşlı grubunun düşük risk toleransına sahip olduğu sonucu çıkarılarak, literatürde yapılmış olan çoğu çalışmayı destekler nitelikte sonuçlar elde edilmiştir. Bu elde edilen sonuçların genel anlamda sebep olarak gençlerin mezun olduktan sonra çok fazla iş bulma sıkıntısı çektikleri, kendi alanlarında çalışmıyor olmaları sebebiyle de artık kendi mesleklerini yapma arzusu içinde oldukları için daha risk almaya meyilli oldukları gözlemlenmiştir. Kadınların ise boşanmış ya da evliliklerinde ciddi sorunlar yaşadıklarından dolayı hayatlarında daha çekimser daha kaybetme korkusu içinde yaşamlarını sürdürdükleri görülmüştür. Engelli bireyler zaten mevcut olan bedensel ya da kronik hastalıkları sebebiyle diğer insanlara göre daha farklı davranışlar gösterebilmektedir. Bu da yatırım kararlarına ve aldıkları risk seviyelerine etki etmektedir. Yaşlılar, maddi imkansızlıkla da bağlantılı olarak çok fazla çekingen davranmaktadırlar. Bu etkenlerin olması kişileri yatırım konusunda daha riskten kaçınan bir hale getirdiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial risk tolerance is affected by psychological conditions, personality traits, living standards. Financial risk tolerance shows the level of investors being able to tolerate risk, but also demonstrates what it expects from investment with its attitude towards risk. From this point on, it was necessary to analyze the financial risk tolerances, causes and consequences of young, female, disabled and elderly individual investors living at a disadvantage in our country. Qualitative analysis method was used in the study and face-to-face interviews were provided with the participants by conducting case studies. Thanks to the in-depth interviews, questions were asked about what factors and why individuals were affected by the factors, and comparisons were made about whether the participants had the effect of their demographic, socio-economic characteristics, personality traits, psychological biases. Within the scope of the research, the participants were the result of high risk tolerance of the young group and low risk tolerance of the women, disabled and elderly group, resulting in results that supported most studies conducted in the literature. The results obtained were generally due to the fact that young people had a lot of trouble finding jobs after graduation, and because they were not working in their fields, they were now inclined to take more risks because they were willing to do their own jobs. Women, on the other hand, have been divorced or have serious problems in their marriage, so they have been shown to live in fear of losing more abstentions in their lives. Individuals with disabilities may exhibit different behaviors than other people due to their already present physical or chronic diseases. This affects investment decisions and the risk levels they take. The elderly are also very timid in connection with financial impossibility. It has been observed that these factors make people more risk-avoiding investment.