Evaluation of administrative division-level road safety indices
İdari bölüm seviyesi yol güvenliği endekslerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 831886
  2. Yazar: MORTEZA AHMADPUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Trafik, Ulaşım, Public Health, Traffic, Transportation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
İran ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde yetersiz bölgesel karayolu güvenliği çalışmaları yapılmıştır. Ayrıca, çeşitli bölgesel karayolu güvenliği endekslerinin (KGE'ler) varlığına rağmen, bu oranlar arasındaki ilişkiler nadiren incelenmiştir. Ayrıca literatürde kaza şiddet indeksleri ile ilgili sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Gelişmekte olan ülkelerdeki yüksek karayolu ölümlerine rağmen, bu ülkelerde karayolu güvenliği performansına çok az ilgi gösterilmiştir. Ek olarak, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki karayolu güvenliği performansına ilişkin farklılıklar nadiren tartışılmıştır. Böylece İran, Türkiye, İngiltere, Mısır ve ABD'deki bölgesel KGE'lerın korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca bu ülkelerin idari bölümlerinin dağılım örüntüleri değerlendirilmiştir. Bu ülkelerin bölgesel karayolu güvenliği ve sosyoekonomik oranlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon ve regresyon analizi kullanılarak değerlendirildi. Moran's I, yerel Moran indeksleri ve Jenks doğal kırılma yöntemi kullanılarak idari bölünmenin mekânsal dağılımları değerlendirilmiştir. Karayolu güvenliği açısından yetersiz bölgeleri belirlemek için sıcak nokta analizi kullanılmıştır. Değişkenler arasında anlamlı korelasyonlar tespit edildi. Ülkelerde KGE'ler açısından geniş yerel kümeler tespit edildi. KGE'lere ilişkin alt bölümlerin dağılım modelleri küme benzeriydi. Bölgelerde yol güvenliği performansını etkileyen değişken grupları belirlenmiştir. Genel olarak, kazalar az gelişmiş bölgelerde şiddetliydi. Artan gelir ve eğitim seviyeleri, bu ülkelerde kaza şiddeti endekslerinin düşürülmesini mümkün kılmaktadır. Daha yüksek maruz kalma oranları, bölgelerde daha yüksek trafik kaza ölümleri anlamına gelir. Bölgelerin motorizasyon oranları ile risk indeksleri arasında lineer olmayan ve anlamlı bir ilişki vardır ve motorizasyon oranı arttıkça ölüm riski azalmaktadır. Bölgesel KGE'ler konusunda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında önemli bir fark vardır. Bulgular, karayolu güvenliği çalışmalarında nüfus başına ölüm oranları yerine motorlu taşıt sayısı başına ölüm indeksinin kullanılmasını öneriyor.
Özet (Çeviri)
Inadequate regional road safety studies have been conducted in developing countries such as Iran, Egypt, and Türkiye. Also, despite the existence of various regional road safety indices (RSIs), the associations between these rates rarely have been studied. Besides, there are limited studies regarding crash severity indices in the literature. Despite high road fatalities in developing countries, little attention has been given to road safety performance in these countries. Additionally, the differences between developed and developing countries regarding road safety performance rarely have been discussed. Thus, it was aimed to evaluate the regional RSIs in Iran, Türkiye, the UK, Egypt, and the USA, using correlation and regression analysis. Also, the distribution patterns of administrative divisions of these countries were assessed. Data on regional road safety and socioeconomic rates of these countries were collected. The associations between the variables were evaluated using correlation and regression analysis. Using Moran's I, local Moran indices, and Jenks natural breaks method, administrative division's spatial distributions were evaluated. Hot spot analysis was used to identify road safety deficient regions. Significant correlations between the variables were detected. Vast local clusters in terms of RSIs were detected in the countries. The distribution patterns of subdivisions regarding RSIs were cluster-like. Variable groups influencing road safety performance in regions were identified. Generally, crashes were severe in underdeveloped and remote regions. Increasing income and education levels make it possible to reduce crash severity indices in these countries. Higher exposure rates mean higher fatalities in regions. There is a nonlinear and significant association between motorization rates and TR indices of regions, and fatality risk decreases as the motorization rate increases. There is a considerable gap between developed and developing countries regarding regional RSIs. Findings suggest using the fatality per number of motor vehicles index instead of the fatality per population rates in regional road safety studies. Using distinct exposure measures in calculating RSIs leads to the inverse local cluster maps.