Pozitif liderlik algısının iş motivasyonuna etkisinde psikolojik sahiplik ve örgütsel bağlılığın paralel aracılık rolü
The role of psychological ownership and organizational commitment in the effect of positive leadership perception on work motivation
  1. Tez No: 831912
  2. Yazar: NURSAÇ UYĞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Araştırmanın amacı, liderlerin (yönetici) pozitif yönlü davranışlarının çalışanların motivasyonuna etkisi ile bu etkide psikolojik sahiplik ve örgütsel bağlılığın paralel aracılık rolünün tespit edilmesidir. Araştırmanın anakütlesini Bitlis Eren Üniversitesi akademik personel ve idari personelleri, örneklemini araştırmaya dâhil olan 259 kişi oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında anket yöntemi kullanılmış eksiksiz doldurulan 255 anket verisi SPSS 25 ve AMOS 24 aracılığıyla istatistiki analizlere tabi tutulmuştur. Ölçeklerin geçerlilik ve güvenilirliği için Cronbach's Alfa değerine bakılmıştır. Araştırmada model analizi için Hayes Process analizi yapımış ve model 4 seçilmiştir. Verilere regresyon, korelasyon, AFA, DFA ve frekans analizleri yapılarak hipotezler test edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre pozitif liderlik alt boyutlarının örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık alt boyutuyla negatif yönlü ve anlamlı ilişkilere sahip olduğu, iş motivasyonu alt boyutları, psikolojik sahiplik ve örgütsel bağlılığının normatif ve devamlılık alt boyutlarıyla pozitif yönde anlamlı ilişkilere sahip olduğu saptanmıştır. Araştırmanın diğer amacı doğrultusunda yapılan analizlerde pozitif liderliğin iş motivasyonu üzerinde pozitif anlamlı etkilerinin olduğu, psikolojik sahiplik ve örgütsel bağlılık değişkenlerininde bu etkide kısmi aracı role sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to determine the effect of positive behaviors of leaders (manager) on the motivation of employees and the parallel mediating role of psychological ownership and organizational commitment in this effect. The population of the research is Bitlis Eren University academic and administrative staff, and the sample is 259 people included in the research. Questionnaire method was used to collect the data, and 255 survey data, which were filled in completely, were subjected to statistical analysis via SPSS 25 and AMOS 24. Cronbach's Alpha value was checked for the validity and reliability of the scales. Hayes Process analysis was performed for model analysis in the research and model 4 was selected. Hypotheses were tested by performing regression, correlation, EFA, CFA and frequency analyzes on the data. According to the results of the analysis, it was determined that the positive leadership sub-dimensions had negative and significant relationships with the emotional commitment sub-dimension of organizational commitment, while the work motivation sub-dimensions, psychological ownership and organizational commitment had positive and significant relationships with the normative and continuance sub-dimensions. In the analyzes made in line with the other purpose of the research, it was determined that positive leadership has positive and significant effects on work motivation, and that psychological ownership and organizational commitment variables have a partial mediating role in this effect.