Türkiye'de uygulanan seçim sistemlerinin demokrasi bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of electoral systems implemented in Turkey in the context of democracy
- Tez No: 831911
- Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Seçimler, demokratik bir yönetim biçiminin en başat unsurlarından birisidir. Ancak ne var ki seçimlerin olduğu her yerde demokrasiden tam anlamıyla bahsetmek mümkün değildir. Demokrasinin özüne ve anlamına uygun olarak düzenlenen seçimlerde kimlerin aday olabileceği, kimlerin oy kullanabileceği gibi önemli hususlar bir ülkenin demokrasi seviyesini ölçmede öncül kriterler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra ülkeden ülkeye değişiklik gösteren seçim sistemlerinde, toplumun meclislerde hangi oranda temsil edildiği de bir diğer önemli konudur. Türkiye'de, cumhuriyetin kuruluşundan itibaren günümüze değin, birçok farklı seçim sistemleri uygulanmıştır. Bu tezde, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren bugüne dek Türkiye'de uygulanan seçim sistemleri incelenerek Türkiye'nin demokrasi haritası çıkarılmaya çalışılacak ve başka ülkelerde uygulanan seçim sistemlerine de bakılarak seçim ve demokrasi arasında bağlantının farklı perspektifleri görülmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Election is one of the dominant elements of a democratic form of government. However, existence of elections does not fully mean that those countries have democracy. Important issues such as who can be a candidate and who can vote in the elections organized in accordance with the essence and meaning of democracy appear as premise criteria in measuring the level of democracy of a country. In addition to these, in electoral systems that vary from country to country, how much the society is represented in the Parliaments is another important issue. Since the establishment of the Republic, Turkey has implemented many different electoral systems. In this thesis, the democracy map of Turkey will be tried to be drawn by examining the electoral systems implemented in Turkey since the foundation of the Republic, and different perspectives of the connection between elections and democracy will be tried to be seen by looking at the election systems applied in other countries.