Bankacılık reklamlarında ünlü kullanımının müşteri memnuniyeti üzerine etkisi
The effect of celebrity use in banking advertisements on customer satisfaction
  1. Tez No: 831945
  2. Yazar: ESRA TOPRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA ERU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Reklamcılık, Banking, Advertising
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Geleneksel medya araçlarından biri olan televizyon, işletmelerin çoğunluğunun kullandığı iyi bir reklam aracıdır. Televizyon reklamlarında öne çıkan uygulamalardan biri de ünlü kullanımıdır. Bankacılık sektörü de daha çok dikkat çekmek, güven vermek, müşteri sayısını arttırma gibi nedenlerden ötürü reklamlarında sık sık ünlülerle iş birliği içindedir. Araştırmanın konusu bankacılık reklamlarında ünlü kullanımı ve müşteri memnuniyeti olarak belirlenmiştir. Bu araştırmanın amacı ise bireysel müşterilerin, bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanırken birlikte çalıştıkları bankadan memnuniyetlerinin banka reklamlarına ve reklamlarda kullanılan ünlülere göre değişip değişmediğini ve banka değiştirme durumlarının da bu değişkenlerden etkilenip etkilenmediğini incelemekteir. Çalışmada ayrıca ilgili örneklemde, sosyal ve ekonomik yapı içerisinde katılımcıların gelirlerinin ne kadarını bankada değerlendirdiklerini, en çok yaptığı bankacılık işlemleri, eğitim seviyesi, yaşı, mesleği ve cinsiyet gibi demografik değişkenler de incelenmiştir. Bu konunun araştırılması için banka hesabı olan ve tv reklamı izleyen bireylere anket uygulaması yapılmıştır. Anketler aracılığı ile toplanan verilere yapılan analizler doğrultusunda bankacılık reklamında ünlü kullanımının müşteri memnuniyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Television, one of the traditional media tools, is a good advertising tool used by the majority of businesses. One of the prominent practices in television advertisements is the use of celebrities. The banking sector frequently cooperates with celebrities in its advertisements for reasons such as attracting more attention, giving confidence and increasing the number of customers. The subject of the research is celebrity use in banking advertisements and customer satisfaction. The purpose of this study is to examine whether individual customers' satisfaction with the bank they work with while benefiting from banking products and services varies according to bank advertisements and celebrities used in advertisements and whether their bank switching status is affected by these variables. The study also examines the demographic variables such as how much of the participants' income is utilized in the bank within the social and economic structure, the most common banking transactions, education level, age, occupation and gender in the relevant sample. In order to investigate this issue, a questionnaire was applied to individuals who have a bank account and watched the TV commercial. In line with the analysis of the data collected through questionnaires, it was concluded that the use of celebrity in banking advertisements has a significant effect on customer satisfaction.