İstanbul ili Aile Sağlığı Merkezinde çalışan aile hekimlerinin akademik yayın ve etkinlik takip etme durumlarının tükenmişlik ve diğer kişisel faktörlerle ilişkisinin araştırılması
Investigation the relationship between burnout syndrome and other personal factors between following academic publications and activities of family physicians working at Family Health Center in Istanbul
- Tez No: 831944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL ÖZKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
AMAÇ: Aile Hekimliği bütüncül, kapsayıcı ve kişi merkezli bakım verilen bir disiplindir ve kapsamı gereği yoğun tıbbi bilgi birikimine sahip olması gerekir. Disiplinin bu kapsamlı bakış açısı yoğun çalışma temposuna, bu tempo ise hekimlerde tükenmişliğe ve/veya akademik çalışmalara yeterli zaman ayıramamaya neden olabilmektedir. Bu çalışmada aile sağlığı merkezinde çalışan aile hekimlerinin akademik yayın ve etkinlik takip etme durumlarının tükenmişlik sendromu ve diğer kişisel faktörler ile ilişkisini araştırmak amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız kesitsel bir çalışma olup yüz yüze anket uygulamasıyla yapılmıştır. Çalışma 01.05.2023 ile 30.06.2023 tarihleri arasındaki 2 aylık periyotta İstanbul ilinde aile sağlığı merkezinde çalışan aile hekimlerinden dahil edilme kriterlerini karşılayan 338 katılımcı ile yapılmıştır. Katılımcılara toplam 22 sorudan oluşan sosyodemografik veri formu ve Türkçe'ye uyarlama çalışması 1993 yılında Ergin tarafından gerçekleştirilen 22 soruluk Maslach Tükenmişlik Ölçeğini barındıran toplam 44 soruluk bir anket uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler IBM SPSS sürüm 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois, ABD) kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Tablolarda sürekli değişkenler Ort±SS olarak sunulmuştur. Kategorik değişkenler sayı (N) ve yüzde (%) halinde sunulmuştur. Ölçek alt boyut puanları ve değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek için pearson korelasyon testi kullanılmıştır. Ölçek puanları ile katılımcıların çeşitli değişkenleri arasında anlamlı farklılıkları belirlemek üzere Independent Samples t ve One-Way ANOVA testi uygulanmıştır. Gruplar arasında anlamlı fark çıkması durumunda, anlamlılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek amacıyla sidak testi tercih edilmiştir. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması için Chi-square test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
AİM: Family Medicine is a discipline that provides holistic, comprehensive and person-centered care and, due to its scope, requires extensive medical knowledge. Intense work schedule can lead to burnout and/or inability to allocate enough time for academic studies in doctors. This study aimed to investigate the relationship between burnout syndrome and other personal factors between academic publications and activities of family physicians working in a family health center. MATERIALS AND METHODS: Our research is a cross-sectional study and was carried out using a face-to-face survey. Our study was carried out in a 2-month period between 01.05.2023 and 30.06.2023 with 338 participants who met the inclusion criteria and were family physicians working in a family health center in Istanbul. A sociodemographic data form consisting of 22 questions in total and a survey with 44 questions in total, including the 22-question Maslach Burnout Scale, which was adapted into Turkish by Ergin in 1993, were applied to the participants. All statistical analyzes were evaluated with using IBM SPSS version 25.0 (SPSS Inc., Chicago, Illinois,USA). Continuous variables are presented as Mean±SD in the charts. Categorical variables are presented as numbers (N) and percentages (%).Pearson correlation test was used to determine the relation between scale subscale scores and various variables. To determine(identify/indicate) whether there was a significant difference between the scale subscale scores and various variables of the participants, Independent Samples t test, one of the parametric tests, was applied for variables with 2 groups, and One-Way ANOVA test was applied for variables with 3 or more groups.In case of a significant difference between the groups, the Sidak test was preferred among the post-hoc tests in order to determine which groups have relevence. Chi-square test was applied to compare categorical variables.