Kentsel peyzaj çalışmalarında GPR yöntemi uygulamaları
GPR method aplication in urban landscape studies
  1. Tez No: 831960
  2. Yazar: MERVE AKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Sokak ağaçları, kent yaşamının vazgeçilmez bir unsurudur. Toplumun sosyal, ekonomik ve çevresel gelişimine katkıda bulunurlar ve kent estetiği altyapı varlığının ayrılmaz bir peyzaj, kültürel ve işlevsel unsurunu oluştururlar. Bununla birlikte, artan kentleşme ve yol altyapılarının sürdürülebilir yönetimi için kaynak ve yöntem eksikliği kontrolsüz bir kök büyümesine yol açmaktadır. Bu durum, kaldırım yüzeylerinin ve bordürlerin çatlaması ve yükselmesi gibi önemli ve ilerleyen kaplama hasarına neden olarak motorlu araç sürücüleri, bisikletliler ve yayalar için potansiyel tehlikeler yaratabilmektedir. Ağaç kök sistemlerinin yıkıcı olmayan (tahribatsız) ve ekonomik yöntemlerle çevrelerini tehlikeye atmadan değerlendirilmesi bitki kaynaklarının korunması açısından büyük önem taşımaktadır. Kök ve orman ekolojisi çalışmalarına uygulanan Yere Nüfuz Eden Radar (GPR) yöntemi, kök biokütlesini ve mekânsal dağılımını belirlemek için elektromanyetik dalgaların kullanımına dayalı, önemli bir araştırma tekniğidir. Son yıllarda GPR, ağaç gövdelerinin iç yapısının incelenmesi, su içeriği tahmini, kök stresi değerlendirmesi, kök biokütle modellemesi ve kök lokasyonu uygulamaları sayesinde orman mühendisliği araştırmalarında da popülerlik kazanmıştır. Bu çalışmada, yüzeye yakın ağaç köklerinin haritalanması için yere nüfuz eden radarın (GPR) uygulamalarına ve saha çalışmasına ilişkin bilgiler sunulmaktadır. Çalışma kapsamında 186 profilde veri toplanmış, 2B-3B görüntülenerek ağaç köklerinin konumları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Street trees are an indispensable element of city life. They contribute to the social, economic and environmental development of the society and form an integral landscape, cultural and functional element of the urban aesthetic infrastructure existence. However, increasing urbanization and lack of resources and methods for sustainable management of road infrastructures lead to uncontrolled root growth. This can cause significant and progressive pavement damage, such as cracking and elevation of pavement surfaces and curbs, creating potential hazards for motor vehicle drivers, cyclists and pedestrians. The evaluation of tree root systems with non-destructive and economical methods without endangering their environment is of great importance in terms of protecting plant resources. Ground Penetrating Radar (GPR) method applied to root and forest ecology studies is an important research technique based on the use of electromagnetic waves to determine root biomass and spatial distribution. In recent years, GPR has also gained popularity in forest engineering research, thanks to its applications in the study of the internal structure of tree trunks, water content estimation, root stress assessment, root biomass modeling, and root location. This paper provides an information on applications and fieldwork of ground penetrating radar (GPR) for mapping near-surface tree roots. Within the scope of the study, data were collected in 186 profiles, and the locations of tree roots were determined by viewing 2D-3D.