Hizmet içi eğitimin sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişim ve öğrenmeye yönelik tutumları üzerine etkisi
The effect of in-service training on primary school teachers' attitudes towards professional development and learning
  1. Tez No: 831959
  2. Yazar: RASUL BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAYA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitim algılarının mesleki gelişimlerine ve öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisini belirlemektir. Hizmet içi eğitim öğretmenlerin bilgi, beceri ve yeteneklerini alanlarına uygun şekilde geliştirmek için yapılan faaliyetlerdir. Öğretmenlere verilen hizmet içi eğitim sınıf öğretmenlerin mesleki gelişim ve öğrenmeye yönelik tutumlarına etkisini araştırmak için Şanlıurfa Ceylanpınar ilçesinde bulunun sınıf öğretmenlerinin katılımlarıyla bu araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2021-2022 Eğitim Öğretim yılında Şanlıurfa ili Ceylanpınar ilçesinde resmi ilkokullarda görev yapan 329 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmaya 41 ilkokuldan 252 öğretmen katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak;“Hizmet İçi Eğitimin Değerlendirilmesi Anketi”,“Mesleki Gelişime Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Öğrenmeye Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitim algıları“orta”düzeyde, mesleki gelişime yönelik tutumları ile öğrenmeye yönelik tutumlarının tüm boyutlarına ilişkin tutumları“yüksek”düzeydedir. Farklı değişkenlere göre sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitim; cinsiyet, medeni durum ve yaş değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişim ve öğrenmeye yönelik tutumlarından“öğrenmeye gösterilen çaba”hariç tüm alt boyutlarında cinsiyet değişkenine göre kadın öğretmenler yönünde anlamlı farkın olduğu, medeni durum ve yaş değişkenine göre anlamlı farkın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin hizmet içi eğitim algıları ile mesleki gelişim ve öğrenmeye yönelik tutumları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma bulgularına göre sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişime yönelik tutumları ile öğrenmeye yönelik tutumları arasında pozitif yönde orta düzeyde anlamlı ilişki vardır. Ayrıca hizmet içi eğitimin sınıf öğretmenlerinin mesleki gelişim ve öğrenmeye yönelik tutumlarını anlamlı şekilde yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of classroom teachers' perceptions of in-service education on their professional development and attitudes towards learning. In-service training is an activity carried out to improve the knowledge, skills and abilities of teachers in accordance with their fields. This research was conducted with the participation of classroom teachers located in the Ceylanpinar district of Sanliurfa to investigate the effect of in-service education provided to teachers on classroom teachers' attitudes towards professional development and learning. The relational screening model was used in the research. The relational screening model was used in the research. The universe of the research consists of 329 classroom teachers working in official primary schools in Ceylanpinar district of Sanliurfa province in the 2021-2022 academic year. 252 teachers from 41 primary schools participated in the research. In the research,“Assessment of In-Service Education Questionnaire”,“Attitude Scale towards Professional Development”and“Attitude Scale Towards Learning”were used as data collection tools. As a result of the research, classroom teachers' perceptions of in-service education are at a“medium”level, their attitudes towards professional development and their attitudes towards all dimensions of learning are at a“high”level. According to different variables, it was concluded that classroom teachers' in-service education did not differ significantly according to gender, marital status and age variables. It has been concluded that there is a significant difference in the direction of female teachers according to the gender variable in all sub-dimensions of classroom teachers' attitudes towards professional development and learning, except for the“effort to learn”, there is no significant difference according to the marital status and age variable. It has been concluded that there is a significant difference in the direction of female teachers according to the gender variable in all sub-dimensions of classroom teachers' attitudes towards professional development and learning, except for the“effort to learn”, there is no significant difference according to the marital status and age variable. It was concluded that there is a Decently significant relationship between classroom teachers' perceptions of in-service education and their attitudes towards professional development and learning in a positive direction. According to the research findings, there is a Decently significant relationship between classroom teachers' attitudes towards professional development and their attitudes towards learning in a positive direction. In addition, it has been concluded that in-service education significantly predicts classroom teachers' attitudes towards professional development and learning.