Bir üretim işletmesinde ölçüm sistemleri analizi ve istatiksel proses yeterliliği üzerine bir uygulama
An application on measurement systems analysis and statistical process sufficiency in a manufacturing company
  1. Tez No: 831969
  2. Yazar: DENİZ AYGAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİMET NİLAY YÜCENUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada, talaşlı imalat yöntemi ile ürün, üreten bir firmanın kalite kontrol süreçlerinden elde edilen bilgiler kullanılarak belirli bir parça için imalat sürecinin, ölçme sisteminin ve proses yeterliliği incelenmesi hedeflenmiştir. Bu hedefe ulaşmak amacıyla kalite kontrol esasları çerçevesinde istatistiksel kalite kontrol metotlarından azami ölçüde faydalanılmıştır. Söz konusu yeterlilik analizleri ile firmanın imalat ve ölçme sisteminde geliştirilmesi gereken yönleri araştırılmış, müşteri ihtiyaçlarının tam olarak karşılanması ve kalite maliyetlerinin indirgenmesi konularında çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Sonuç olarak firma belirlediği hedefleri başarmak için nasıl bir analiz yapması gerektiği konusunda bilgilendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the adequacy of the manufacturing process, measuring system for a particular part by using the information obtained from the quality control processes of a company that produces machining method In order to achieve this goal, statistical quality control methods have been utilized to the maximum extent within the framework of quality control principles. With the aforementioned competence analysis, the aspects that need to be improved in the manufacturing and measurement system of the company were investigated, and various suggestions were developed in order to fully meet customer needs and reduce quality costs. As a result, the company was informed about what kind of analysis it should make in order to achieve the goals it has set.