Angoff ve doğrudan uzlaşma standart belirleme yöntemlerinin karşılaştırılması
A comparison of Angoff and direct consensus standard setting methods
  1. Tez No: 831968
  2. Yazar: GAMZE ÖZSOY DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA NARTGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme Ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırmada Angoff ve Doğrudan Uzlaşma standart belirleme yöntemleri ürettikleri kesme puanları ve çalışılan uzmanların yöntemlere ilişkin görüşleri açısından karşılaştırılmıştır. Araştırmanın öğrenci verileri ortaokul 5. Sınıf matematik dersi“Sayılar ve İşlemler”öğrenme alanına yönelik 24 maddelik bir başarı testinin 52 öğrenciye uygulanmasıyla elde edilmiştir. Yöntemlerin uygulanması ve değerlendirilmesi için 10 uzmanla çalışılmıştır. Uzmanların kararları sonucunda Angoff yöntemine dair kesme puanı 52,04, Doğrudan Uzlaşma yöntemine dair kesme puanı 49,17 olarak hesaplanmıştır. Angoff yöntemine göre öğrencilerin %52'si, Doğrudan Uzlaşma yöntemine göre öğrencilerin %58'i başarılı sayılmıştır. Yüzde değerleri arasındaki farklılık z-testi ile sorgulanmış ve farklılığın anlamlı olmadığı tespit edilmiştir. Yöntemlere göre öğrencilerin başarılı-başarısız olma durumları arasında, Cohen'in Kappa katsayısı 0,88, Spearman Brown Sıra farkları korelasyon katsayısı 0,89 hesaplanarak mükemmel uyum ve yüksek ilişki tespit edilmiştir. Yöntemlere göre minimum geçme puanları (MGP) arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Katsayısı ile araştırılmış ve değerin 0,80 olduğu görülerek MGP'lerin pozitif yönde yüksek ilişkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Uzmanların yöntemlere dair görüşleri betimsel olarak incelendiğinde Doğrudan Uzlaşma yöntemine yönelik daha yüksek olumlu görüş geliştirildiği sonucuna ulaşılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Standart Belirleme, Kesme Puanı, Angoff Yöntemi, Doğrudan Uzlaşma Yöntemi
Özet (Çeviri)
In this study, Angoff and Direct Consensus standard-setting methods were compared in terms of the cut-off scores they produced and the opinions of the experts on the methods. The student data of the study were obtained by applying a 24-item achievement test for the“Numbers and Operations”of 5th grade mathematics to 52 students. 10 experts were employed to implement and evaluate the methods. The cut-off point for the Angoff method was calculated as 52.04, Direct Consensus method was calculated as 49.17. According to the Angoff method 52%, according to the Direct Consensus method 58% of the students were considered successful. The difference between the percentage values was analized with the z-test and it was not significant. According to the methods, a perfect compatibility and a high correlation were determined by calculating Cohen's Kappa coefficient of 0.88 and Spearman's coefficient of 0.89 between students' successful-unsuccessful states. The relationship between the minimum passing scores (MPS) according to the methods was investigated with the Pearson's r, and the value was 0.80, and it was concluded that the MPSs were positively correlated. When the opinions of the experts on the methods were analyzed descriptively, it was concluded that a higher positive opinion was developed for the Direct Consensus method. KEYWORDS: Standard setting, Cut-off Score, Angoff Method, Direct Consensus Method