Altı sigma yaklaşımı ve bir sanayi işletmesinde uygulama
The six sigma approach and application at a factory
- Tez No: 210735
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜDAVERDİ BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalımamızda Altı Sigma Yöntemi hakkında genel bilgiler verilerek, bu yöntemi uygulamakta olan firmaların ve Altı Sigma Yöntemini benimsemeye çalıan firmalara yol göstermeye çalıtık. Çalımamızın birinci bölümünde Altı Sigma Yönteminin tanımı, geliimi, vizyonu, firmalara saladıı faydalar, ilkeleri ve Altı Sigma organizasyonunda rol alanların görev ve sorumluluklarından bahsedilmektedir. Yine bu bölümde Altı Sigma Yönteminde kullanılan araçlar anlatılarak uygulama sürecindeki katkılarından söz edilmitir. Çalımamızın ikinci bölümünde ise Altı Sigma Yöntemini Türkiye'de ve dünyada uygulayan firmaların izledikleri yol haritası ve uygulama neticesinde elde ettikleri karlılıktan bahsedilmitir. Ayrıca Altı Sigma Yönteminin uygulama aamasında firmaların ne tür bir strateji takip edecekleri anlatılmıtır. Çalımamızın son bölümü olan uygulama bölümü ise Sivas Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve kam mili üretimini gerçekletiren ESTA Kam Milleri fabrikasında yapılmıtır. Peugeot kam mili üretim sürecine Altı Sigma Yöntemi uygulanarak Sigma seviyesinde iyiletirme amaçlanmıtır. Altı Sigma'nın TÖAK(Tanımla, Ölç, Analiz et, yiletir, Kontrol et) modeli kullanılmıtır. Bu modelde Altı Sigma'da kullanılan tekniklerden kontrol grafikleri, süreç yeterlilik ve ölçüm sistemleri analizi kullanılmı ve firmanın sigma seviyesi tespit edilmitir.
Özet (Çeviri)
In this study, we try to guide some companies which carry out the method of Six Sigma and try to adopt the method by giving general information about the method. In the first chapter, the explanation, progress, vision, advantages, principles and the responsibilities and duties of people who take part in the organization of Six Sigma are given. Moreover, in this chapter the means which are used in Six Sigma Method is explained and their contributions in the process are stated In the second chapter the way which companies applying Six Sigma Method in Turkey and in the world and the profit which is gained after the application are pointed out. Furthermore, the strategy will be followed in the process of the application of Six Sigma is explained. In the last chapter an application, was conducted in the Kam Axles Company ESTA, which is located in Sivas Organize Sanayi and produces Kam Axle. It was intended to apply Six Sigma Method to the process of Peugeot Kam Axle production to improve the process. The DMAIC(Define, Measure, Analyse, Improve, Control) model of Six Sigma is used. In this model, the techniques which are used in Six Sigma such as control graphics, process capability and measuring systems analysis are used and the sigma level of the firm is found out.