Tuzluca bölgesi kaya tuzundan elde edilen atık çamurun adsorban üretimi için kullanımının incelenmesi
Investigation of the use of waste sludge obtained from rock salt of the Tuzluca region for adsorbent production
  1. Tez No: 831999
  2. Yazar: BEDİRHAN YURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED BORA AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Kaya tuzu kullanılarak yapılanüretim prosesinde atık çamur ele geçmektedir. Bu atık çamur özellikle kozmetik amaçlı olarak kullanıma sunulmaktadır. Ele geçem yüksek miktardaki atık çamur için kullanım alanı arayışı sürmektedir. Bu araştırmanın amacı, Iğdır ilimizde bulunan Tuzluca bölgesindeki kaya tuzunun işlenmesi sırasında ele geçen atık çamurun adsorban üretimi için kullanımının incelenmesidir. Çamurdan farklı flokülantlar ile elde edilen ve asitle muamele edilen farklı tipteki adsorbanların Congo Red boyarmadde çözeltileri üzerinde adsorpsiyon kapasiteleri incelenmiştir. Atık çamurun kurutulduktan sonra direkt olarak kullanılmasıyla maksimum adsorban kapasitesinin 14,28 mg/g olduğu bulunmuştur. Kullanılan flokülantlarla bu değerin yukarı yönde değiştiği anlaşılmıştır. Adsorbanların maksimum adsorpsiyon kapasitelerinin HCl asit banyosu kullanılarak arttığı anlaşılmıştır. Çalışmadaki en yüksek maksimum adsorban kapasitesi 24,05 mg/g değeri ile adsorbana F1%5'eaittir.
Özet (Çeviri)
Waste sludge is obtained in the production process using rock salt. This waste sludge is used especially for cosmetic purposes. The search for a usage area for the high amount of waste sludge that was recovered continues. The aim of this research is to examine the use of waste sludge obtained during the processing of rock salt in Tuzluca region in Iğdır province for adsorbent production. Adsorption capacity of different types of adsorbents that obtained with different flocculants from sludge and made acid treatment was investigated on Congo Red dyestuff solutions.The maximum adsorbent capacity was found to be 14.28 mg/g by using the waste sludge directly after drying.It was understood that this value changed upwards with the flocculants used.It was understood that the maximum adsorbent capacities of the adsorbents increased by using HCl acid bath.The highest maximum adsorbent capacity in the study belongs to the adsorbent F1%5 with a value of 24.05 mg/g.