Design and radiation analysis of various analog to digital converters
Çeşitli analog-dijital dönüştürücülerin tasarımı ve radyasyon analizi
- Tez No: 832001
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNHAN DÜNDAR, DR. KEMAL OZANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma, çeşitli analog-dijital dönüştürücülerin şematik düzeyde tasarımı ve radyasyon analizi üzerinedir. Bu bağlamda paralel karşılaştırıcı (flash), ardışık yaklaşım (SAR) ve sigma-delta tipi olmak üzere üç farklı mimaride analog-dijital dönüştürücüler tasarlanıp geçici ve kalıcı radyasyon etkisi altında test edilmiştir. Paralel karşılaştırıcı tipi dönüştürücü, analog devreler için bir modelleme dili olan Verilog-A ile tasarlanırken ardışık yaklaşım ve sigma-delta tipi dönüştürücüler 65nm CMOS teknolojisinde transistörler ile tasarlanmıştır. Tasarlanan dönüştürücüler devrede geçici etki yaratan SET tipi ve kalıcı etki yaratan TID tipi radyasyon etkileri altında incelenmiştir. Tasarlanan paralel karşılaştırıcı tipi dönüştürücü yalnızca TID etkisi altında incelenmiş olup bu etkinin yarattığı sonuçlar sunulmuştur. Ardışık yaklaşım tipi için ise birbirleriyle karşılaştırma yapabilmek adına iki farklı kapasitif dijital-analog dönüştürücü topolojisi kullanılarak tasarımlar yapılmıştır. Bu ardışık yaklaşım tipi analog-dijital dönüştürücüler ayrı ayrı TID ve SET etkileri altında incelenip elde edilen sonuçlar açıklanmıştır. Analog-dijital dönüştürücülerin SET simülasyonlarının sonucunda, incelenen iki analog-dijital dönüştürücünün radyasyon performansları karşılaştırılıp dijital-analog dönüştürücülerin hassas düğümleri belirlenmiştir. Sigma-delta dönüştürücü kısmında ise birinci dereceden bir modülatör tasarlanarak TID ve SET etkileri altında incelenmiştir. Sunulan sonuçların yanı sıra modülatör içerisindeki entegratörün hassas düğümleri belirlenmiş ve çeşitli çıkarımlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is on the schematic level design of various ADCs and their radiation analysis. In this context, ADCs with three different architectures, which are flash ADC, SAR ADC, and sigma-delta ADC, are designed and tested under temporary and permanent radiation effects. The flash ADC is designed in Verilog-A, which is a modeling language for analog circuits, whereas SAR ADC and sigma-delta modulator are designed by utilizing transistors in 65nm CMOS technology. The designed ADCs are examined under the SET effect, which causes temporary effects on the circuit, and the TID effect, which causes permanent effects. The designed flash ADC is examined only under the effect of TID, and the results of this effect are presented. For the SAR ADC, designs are made using two different capacitive DAC topologies to be able to compare with each other. These SAR ADCs are examined under the effects of TID and SET separately, and the results are explained. As a result of SET simulations of ADCs, the radiation performances of the designed ADCs are compared, and the sensitive nodes of the DACs are determined. In the sigma-delta ADC part, a first-order modulator is designed and investigated under the effects of TID and SET. In addition to the presented results, the sensitive nodes of the integrator are determined, and various inferences are made.