Analyzing the adaptability of lean construction technique in the constructionindustry of Pakistan
Pakistan inşaat endüstrisinde yalın inşaat tekniklerinin uyarlanabilirliğinin analizi
  1. Tez No: 832006
  2. Yazar: HASSAM KHALID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Pakistan'ın altyapısının ve istihdam olanaklarının gelişimi büyük ölçüde inşaat sektörüne bağlıdır. Bununla birlikte, maliyet aşımları, program kaymaları ve ortalamanın altında işçilik gibi, ülkenin büyüme hedeflerini engelleyen zorluklarla karşılaşılıyor. Yalın inşaat, proje teslimini kolaylaştırarak ve israfı azaltarak bu sorunların üstesinden gelmek için umut verici bir strateji olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, Pakistan inşaat sektöründe yalın inşaat tekniklerinin ne kadar iyi uygulanabileceğini analiz etmek için nitel araştırmayı kullanmaktadır. Bu stratejilerin Pakistan bağlamında uygulanabilirliğini değerlendirmek için mevcut yalın inşaat teorilerine bakıldı ve alandaki profesyoneller ve uzmanlarla görüşmeler yapıldı. Yalın inşaat tekniklerinin diğer ülkelerde oldukça faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da bulgular Pakistan'daki uygulama ve adaptasyonlarının örgütsel, kültürel ve ekonomik yönlerin dikkatli bir şekilde değerlendirilmesi gerektirdiğini göstermektedir. Araştırmanın sonuçları, uygulayıcılara ve politika yapıcılara, yalın inşaatı mümkün olan en iyi şekilde nasıl uygulayacaklarına karar vermek için kullanabilecekleri yararlı bilgiler sağlamaktadır. Pakistan inşaat sektörü, uzun vadeli ekonomik büyümeyi destekleyecek yalın inşaatı kullanarak genel olarak verimliliği, üretkenliği ve proje çıktılarını iyileştirebilir.
Özet (Çeviri)
The development of Pakistan's infrastructure and employment opportunities depend heavily on the construction sector. However, it encounters difficulties including cost overruns, scheduling slippages, and subpar craftsmanship, hampering the nation's growth objectives. By streamlining project delivery and reducing waste, lean construction (LC) has emerged as a promising strategy to handle these problems. This study uses qualitative research to analyze how well LC techniques may be applied in the Pakistani construction sector. To assess the applicability of these strategies in the Pakistani context, existing LC theories are looked at, and interviews with professionals and experts in the field are undertaken. The findings suggest that while LC techniques have proven to be highly beneficial in other nations, their application and adaptation in Pakistan call for careful consideration of organizational, cultural, and economic aspects. The research's conclusions give practitioners and policymakers useful information that they may use to decide how to implement LC in the best possible way. The Pakistani construction sector can improve efficiency, productivity, and project outcomes overall by using LC, which would support long-term economic growth.