Avrupa Birliği'nin düşük karbon ekonomisine geçiş süreci ve Türkiye üzerindeki etkileri
European Union's low carbon economy and it's impacts on Turkey
- Tez No: 832029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GEDİKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında küresel iklim değişikliği ve bunu engellemek için küresel alanda, Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de yapılan çalışmalar ele alınmıştır. İklim değişikliği uzun vadede tüm canlıların yaşamını etkileyecek boyutta küresel bir sorundur. İklim değişikliğinin en önemli sebebi Sanayi Devrimi sonrası artış gösteren sera gazı salımları olmuştur. Devletler hem kendileri hem de oluşturdukları topluluklar ile yaptıkları çalışmalarda sera gazı salımını azaltmaya yönelik çalışmalar yapmaktadırlar. Özellikle Avrupa Birliği bu konuya her zaman çok duyarlı olmuş ve küresel alanda yapılan çalışmalarda öncü rol oynamıştır. Bu çalışmada Avrupa Birliği'nin iklim değişikliği ile mücadele bağlamında attığı adımlar, düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinde oluşturduğu politikalar ve özellikle 2019 yılında imzalanan Yeşil Mutabakat incelenmiştir. Avrupa Birliği, düşük karbon ekonomisi hedefine yönelik olarak yoğun bir şekilde çalışmaktadır. Bu hedef, Avrupa Birliği'nin sera gazı emisyonlarını azaltmak, enerji verimliliğini artırmak ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını teşvik etmek suretiyle iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Avrupa Yeşil Mutabakatı bu yönde bir yol haritası niteliğindedir. AB bu Mutabakat kapsamında sadece kendi içinde değil, komşuları ve dünyanın diğer bölgelerinde de düşük karbon ekonomisine geçişi sağlamaya yönelik uygulamalar oluşturmaktadır. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, AB'nin düşük karbon ekonomisine geçiş sürecinin ve özellikle Yeşil Mutabakat kapsamında oluşturmakta olduğu uygulama ve yasaların Türkiye açısından ortaya çıkardığı tehdit ve fırsatların değerlendirilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, global climate change and the efforts to fight it in the global arena, in the European Union and in Turkey are discussed. Climate change is a global problem that will affect the life of all living things in the long run. The most important reason for climate change has been greenhouse gas emissions, which increased after the Industrial Revolution. States are working to reduce greenhouse gas emissions both nationally and internationally. Especially the European Union has always been very sensitive to this issue and has played a leading role in the global arena. In this study, the steps taken by the European Union in the context of combating climate change, the policies established in the transition to a low carbon economy and especially the European Green Deal, signed in 2019, are examined. The European Union has been working intensively towards the low carbon economy target. This goal aims to help the European Union fight climate change by reducing greenhouse gas emissions, increasing energy efficiency and promoting the use of renewable energy sources. The European Green Deal is a roadmap in this direction. Within the scope of the European Green Deal, the EU has been establishing practices aimed at ensuring the transition to a low carbon economy not only within the European Union, but also in its neighbors and other parts of the world. In this context, in this thesis, it is aimed to evaluate the threats and opportunities for Turkey posed by the EU's transition process to a low carbon economy and especially the practices and laws created within the scope of the Green Deal..