Okul yöneticilerinin Kovid-19 salgını sürecinde karşılaştıkları zorluklara ilişkin görüşleri
School administrators' opinions on the challenges they faced during the Covid-19 pandemic
  1. Tez No: 832028
  2. Yazar: BİRSEN GURBETÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET FARUK LEVENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Kovid-19 salgını, insanların beşeri, sosyal ve eğitim hayatlarını etkilemiş ve eğitim başta olmak üzere birçok alanda zorunlu değişikliklere sebep olmuştur. Tüm bu değişiklikler birtakım zorlukları da beraberinde getirmiştir. Eğitimde yaşanan çeşitli zorluklarla ise en çok okul yöneticileri karşılaşmışlardır. Bireylerin zorluklarla mücadele ederek, alternatif çözümler üretebilmesi ve yeni durumlara uyum sağlayabilmesi, salgın sürecinde okul yöneticileri ve öğretmenler için daha da önemli hale gelmiştir. Bu çalışmanın amacı, okul yöneticilerinin, Kovid-19 salgını sürecinde karşılaştığı zorluklara ilişkin görüşlerini incelemektir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ilindeki devlet okullarında ve özel okullarda çalışan 25 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu yardımıyla yüz yüze görüşmelerle elde edilmiştir. Elde edilen bu veriler yazılı metin haline getirilerek, içerik analiz tekniği ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; okul yöneticileri pandemi sürecinden sonra yüz yüze eğitime başlandığında, okulda ciddi bir bulaş kaygısının hâkim olduğunu belirtmişlerdir. Öğrencilerin maske-mesafe kurallarına yeterli hassasiyeti göstermemesi bu kaygıyı artırmıştır. Bulaş kaygısını ise uzaktan eğitime uyum sağlamada yaşanılan güçlükler takip etmiştir. Okul yöneticileriuzaktan eğitimle ilgili zorlukları; küçük yaş grupları için verimli olmayışı, öğretmenlerin öğrenciyi takip ve kontrol edememesi ve uzaktan eğitim platformlarını kullanmayı bilmemeleri olarak vurgulamışlar; uzaktan eğitime öğrencileri ve öğretmenleri motive etmek ve bu süreçte velilerle sağlıklı iletişim kurmakta zorlandıklarını açıklamışlardır. Yöneticiler, bu sorunların pandemiden olumsuz etkilenmiş olan eğitimin işleyişini daha çok aksattığını ifade etmişlerdir Bununla birlikte; mesleki yeterliliğe sahip, karşılaştıkları zorluklara alternatif çözümler üretebilen, disiplinli ve sabırlı kişilik özellikleri bulunan yöneticilerin zorluklarla başa çıkabilmede psikolojik dayanıklılıklarının daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has affected people's personal, social and educational lives and has made changes necessary in many areas, especially education. All these changes have brought along some difficulties. School administrators have faced the most difficulties in education. It has become even more important for school administrators and teachers during the pandemic process for individuals to struggle with difficulties, produce alternative solutions and adapt to new situations. The purpose of this study is to examine the opinions of school administrators on the difficulties they faced during the Covid-19 pandemic. Case study design, one of the qualitative research methods, was used in the study. The study group consisted of 25 school administrators working in public and private schools in Istanbul. The data were obtained through face-to-face interviews using a semi-structured interview form. The data obtained were transformed into written texts and evaluated with the content analysis technique. According to the findings of the research, school administrators stated that when face-to-face education started after the pandemic process, a serious contamination anxiety prevailed in the school. The students' insufficient sensitivity to mask-distance rules increased this anxiety. Contamination anxiety was followed by difficulties in adapting to distance education. School administrators emphasized thedifficulties related to distance education as not being efficient for young age groups, teachers' inability to follow and control students, and not knowing how to use distance education platforms; they explained that they had difficulty in motivating students and teachers for distance education and establishing healthy communication with parents in this process. Administrators stated that these problems further disrupted the functioning of education, which was negatively affected by the pandemic. In addition, it can be said that administrators who have professional competence, can produce alternative solutions to the difficulties they face, and who have disciplined and patient personality traits also have higher psychological resilience in coping with difficulties.