Al2O3 partikül takviyeli Al-Cu esaslı metal matriksli kompozit malzeme üretimi
Production of Al2O3 particle reinforced Al-Cu based metal matrix composite material
- Tez No: 83203
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YUSUFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET A1203 PARTİKÜL TAKVİYELİ Al-Cu ESASLI METAL MATRİKSLİ KOMPOZİT MALZEME ÜRETİMİ Son yıllarda metal matriksli kopozit malzemelerin ticari olarak kullanım alanları hızla artmaktadır. Metal matriksli kompozit malzemelerin metal ve alaşımlara göre en önemli avantajı, yüksek mekanik özellikleri, aşınma direnci ve bu özelliklerini yüksek sıcaklıklarda da koruyabilmeleridir. Bu çalışmada AA2024 alüminyum alaşımına hacimce % 5-10 AI2O3 takviye edilmiş ve üretilen kompozitler kum ve metal kalıplara dökülmüştür. Kompozitlerin üretilmesinde kullanılan yöntem, dökümhane şartlarında kolayca uygulanabilen ve maliyeti düşük olan vorteks yöntemidir. Üretim sonrası, elde edilen kompozit malzemelerin mikroyapı, sertlik, yoğunluk, ısıl işlem ve çekme özellikleri incelenmiştir. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY PRODUCTION OF A1203 PARTICLE REINFORCED AI-Cu BASED METAL MATRIX COMPOSITE MATERIAL In the last decade, commercial applications of the metal matrix composites have been growing in a rapid pace. High mechanical properties, wear resistance at ambient, in addition at high temperatures are the main advantages of metal matrix composites against conventional metals and alloys. In this study, 5 % and 10 % volume fraction of AI2O3 were added into AA2024 alloy and these composites were cast into metal and sand moulds. The method which we used to produce the composites was the Vortex process. This method can be applied easily and economically in most of the foundries. After the composites obtained, microstructural analysis, hardness tests, density measurements, heat treatment and tensile tests were performed. IX