Çerçeve dolgularının yapı rijitliğine etkilerinin fiktif diagonallerle açıklanması
An Explanation of effects of infills on the stiffness of structures by imaginary diagonals
  1. Tez No: 83204
  2. Yazar: ALPER FAZIL BAŞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Çerçeve Dolgularının Yapı Rijitliğine Etkilerinin Fiktif Diagonallerle Açıklanması Bu çalışmada çerçeve dolgulannın sistemlerin yanal rijitliğine olan etkileri konusunda 1950'lerden günümüze yapılan önemli bazı çalışmalar incelendi. Daha sonra B.Stafford Smith ve C.Carter tarafından geliştirilmiş olan BASINÇ ÇUBUĞU metodunun geçmişte bu konunun incelenmesinde yaygın olarak kullanılmış olan bir diğer metod olan Sonlu Elemanlar metodu ile mukayesesi yapılarak konunun yapısı itibarıyla Basınç Çubuğu Metodunun daha avantajlı olduğu sonucuna varıldı. Çerçeve dolgulannın sistem davranışılarmda sebep olduğu değişikliklerin gözlenebilmesi için yatay yük etkitilen basit bir betonarme çerçeve sistem seçilerek çeşitli tipte dolgular Basınç Çubuğu Metodu yardımıyla sistemin analitik modeline dahil edildi ve alınan sonuçlar mukayese edildi. Sonuçta dolguların sistemin davranışını oldukça fazla değiştirdiği görüldü ve bu elemanların yarattığı etkilerin Basınç Çubuğu Metodu veya benzeri bir metod kullanılarak gözardı edilmemesinin hem daha ekonomik hemde daha önemlisi daha güvenilir tasarımlar yapılması açısından gerekli olduğu ancak bu metodun geliştirilmesi gerektiği düşüncesine varıldı. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY An Explanation Of The Effects Of Infills On The Stiffness Of Structures By Imaginary Diagonals In this study,some important previous studies made about the effects of infills on the lateral stiffness of the systems since 1950's are examined.Then the advantages of utilising the COMPRESSION STRUT METHOD which was developed by B.Stafford Smith and C.Carter is compared with the Finite Element method which was oftenly used in the past also and considering the nature of the subject ; it is concluded that it is more advantageous to use the Compression Strut Method. In order to be able to observe the changes in the system behaviour causd by the infills, a simple reinforced concrete frame system is choosen, various kinds of infills are included in the analytical model of the system using the Compression Strut Method and the results are compared. As a result it is observed that the infills are changing the behaviour of the system very much and considering the effects of the infills using this one or a similar method is necessery from the point of view of both economical and safer design; which is more important but the Compression Strut Method needs to be developed. DC