Streptozotosin ile deneysel diabet oluşturulmuş sıçanların çeşitli doku antioksidan sistemlerine vitamin E, vitamin C ve selenyumun etkileri
The Effect of vitamin E, vitamin C and selenium on the various tissue antioxidant systems of STZ induced diabetic rats
  1. Tez No: 83202
  2. Yazar: HASAN BAŞARANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Streprozotosin ile Deneysel Diabet Oluşturulmuş Sıçanların Çeşitli Doku Antioksidan Sistemlerine, Vitamin £, Vitamin C ve Selenyumun Etkileri Şeker hastalığı kronik seyirli, kalıtsal kökenli, insulin hormonunun yetersizliği, yokluğu veya etkisizliği. nedeni ile meydana. gelen, hiperglisemi, ketonemi gibi hümoral, mikroanjiopati gibi dokusal değişikliklerle karakterize edilen bir metabolizma hastalığıdır.. Diabette başta karbohidrat metabolizması olmak üzere protein, yağ ve elektrolit metabolizmaları da etkilenir. Bu hastalığın belirtileri çoktur- Bu belirtiler vasküler,. göz, böbrek, sinir. sistemi, ketoasidoz, enfeksiyonlara karşı direncin azalması ve deri komplikasyonlandır. Bu çalışmada deneysel diabet oluşturulmuş sıçanların kan şekeri, kan glutatyonu, serum total protein, kolesterol ve total lipid değerlerine ve ayrıca karaciğer, lens, böbrek, kalp ye. deri üzerine, vitamin E, C ve. selenyumun, etkileri incelendi. Bu amaçla 2-2.5 aylık Swiss albino ırkı sıçanlar kullanıldı. Sıçanlar iki diabetik ve iki kontrol olmak üzere dört. gruba.ayrıldı. Deneysel diabet, intraperitoneal 65 mg/kg Streptozotosin (STZ) enjeksiyonu ile oluşturuldu. Diabetik ve kontrol grubu. sıçanların birer gruplarına. 1.. günden 30. güne kadar günde 250 mg/kg E vitamini (tokoferol asetat), 250 mg/kg C vitamini (L-askorbik asid) ve 0.2 mg/kg sodyum selenat gavaj yolu ile verildi. STZ enjeksiyonunun 1., 10., 20. ve 30. günlerinde sıçanların kuyruklarından alman kan örneklerinde kan şekeri o-toluidin, kan glutatyonu Beutleı,. Duron Kelly ile tayin edildi. 0. ve 30. günlerde serumda total lipid sülfo fosfo vanilin, protein Lowry, kolesterol Zak metodu ile tayin edildi. STZ. enjeksiyonundan 30. gün sonra eter anestezisi altında sakrifiye edilen sıçanların lens, deri, kalp, böbrek ve karaciğer dokularındaki protein Lowry; lipid. peroksidasyonu.(LPO) Ledwazwy; nonenzimatik glikozilasyon (NEG) tiobarbitürik asid metodu; glutatyon (GSH) ise Ellman ayıracı ile tayin, edildi. Elde edilen bulgulardan vitamin E, vitamin C ve selenyumun diabetik sıçanların deri, lens, böbrek, kalp ve karaciğer dokusundaki artan NEG ve LPO düzeylerini düşürdüğü, deri ve lensteki azalan GSH değerini ise arttırdığı sonucuna varıldı. vm
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effect of vitamin £, vitamin C and selenium on the various tissue antioxidant systems of STZ-induced diabetic rats. Diabetes Mellitus is a metabolic disease which has a cronic progress due to the insufficiency on the. absence or.either ihe non. activity.. of the insulin hormone.. This disease is characterized by a humoral, microangypathy histological variations like hypergly cemi and ketonemi. Due to this disease metabolic disorders of the carbohydrate metabolism and the protein, lipid and electrolyte metabolism may occur. There.are many. symptoms of this.disease. These symptoms are vascular, eye, kidney,neurosystem, ketoacidose and the decrease of the resistance. against infections and skin complications. In this study, we examined the effect of vitamin E, vitamin C and selenium on the lenses, liver, kidney, heart, skin and on the blood glucose, glutathione and on the serum total lipid, cholesterol and proteins of diabetic rats. For this purpose 2-2.5 month old Swiss albino rats. were. used. The. rats were divided into two groups of diabetic and two groups of control. The animals were made diabetic by intraperitoneal injection of 65 rag/kg STZ (streptozotocin) in citrate buffer (pH=4.5). From day 1 to day 30, 250mg/kg vitamin E, 250 mg/kg vitamin C and 0.2 mg/kg sodyum selenate were given.daily by. gavage technicque to one of the control and diabetic group. After STZ injection at 1., 10., 20. and 30. days tail blood samples were taken fasting blood. glucose and glutathione levels were determined by o-toluidin and Beutler Duron Kelly method, respectively. At 0. and 30. days serum total lipid,, cholesterol and. protein levels were determined by sulfo phospho vanilin, Zak and Lowry methods, respectively. At 30. day STZ injections the rats were sacrificed by. giving excess ether. Protein, lipid. peroxidation, glutathione and nonenzymatic glycosylation of lens, liver, kidney, skin and heart proteins were determined by Lowry, Ledwazwy, Ellman and thiobarbituric acid methods, respectively. Due to the results the increased levels of NEG and LPO of the lens, kjdney, heart, liver tissues of the diabetic rats had decreased, and the decreased levels, of QSH in the skin and lens had increased with by the usage of vitamin E, vitamin C and. selenyum. DC