Faizsiz bankacılıkta mevduat ve kredinin işleyişi: Kamu bankaları üzerine bir araştırma
Working of deposit and loan in interest-free banking: A research on public banks
  1. Tez No: 832032
  2. Yazar: MUSTAFA ABAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT SAKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya ekonomik sistemi içerisinde finans sisteminin payı ve etkinliği gün geçtikçe artmaktadır. Finans sisteminin günümüz dünyasında en büyük aktörü şüphesiz ki konvansiyonel bankacılık sistemidir. Konvansiyonel bankacılık sistemi faiz ve faizle işleyen ürünleri kullandığından, İslami hassasiyeti olan insanları geleneksel bankacılık dışında, islami ya da islamın meşru bulduğu finansal ürünleri kullanmaya yöneltmiştir. Bu ürünlerin başında tasarruf sahiplerinin ellerinde bulundurdukları fonları finansal sisteme aktararak kar elde etmek için krediye dönüştüren katılım bankaları gelmektedir. Katılım bankalarının mevduat ve kredi işleyişi her ne kadar geleneksel finans sistemiyle benzer olsa da işleyiş olarak önemli farklılıklar bulunmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada faizsiz bankacılık sisteminde kamu katılım bankalarının mevduat ve kredi işleyişi incelenerek geleneksel finans sisteminden amaç, kurumsal yapı, faizsiz finans ve gelir modeli, müşteri profili, ürün ve hizmetler, regülasyon ve denetim, risk yönetimi ile küresel yaygınlık bağlamında farklılıkları ortaya konulmaya çalışılacaktır. Çalışma sonucunda Türkiye için faizsiz bankacılık prensipleri ile hareket eden bankaların kullandıkları faizsiz enstrümanların dünya genelinde faaliyet gösteren katılım bankalarına nazaran biraz eksik kaldığı sonucuna varılmış ve faizsiz ürünlerin çeşitlendirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The share and effectiveness of the financial system in the world economic system is increasing day by day. The biggest actor of the financial system in today's world is undoubtedly the conventional banking system. Since the conventional banking system uses interest and interest-based products, it has led people with Islamic sensitivities to use Islamic or Islamic financial products other than traditional banking.At the forefront of these products are the participation banks, which transfer the funds held by the savers to the financial system and turn them into loans to make a profit.Although the deposit and loan operation of participation banks is similar to the traditional financial system, there are significant differences in operation.In this direction, in this study, the deposit and loan functioning of public participation banks in the interest-free banking system will be examined and the differences from the traditional finance system in the context of purpose, institutional structure, interest-free finance and income model, customer profile, products and services, regulation and supervision, risk management and global prevalence will be tried to be revealed. As a result of the study, it was concluded that the interest-free instruments used by the banks that act with the principles of interest-free banking for Turkey are somewhat lacking compared to the participation banks operating around the world, and it is suggested to diversify the interest-free products.