Hybrid renewable power generation and modeling (PV and wind)
- Tez No: 832034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları (RES), küresel elektrik güç şebekelerinin çoğunda elektrik üretimi için giderek daha popüler hale geliyor. Hükümetler, tüketiciler ve yatırımcılar, hibrit fotovoltaik (PV) ve rüzgar türbini (WT) depolama sistemi teknolojilerini, güç talebini araştırmak ve geleneksel kaynaklardan gelen karbon emisyonlarını azaltmak için uygun seçenekler olarak kabul etti. Kamu hizmeti çalışanları, ada durumunda bir devreye hala güç verildiğini fark etmezlerse zarar görebilirler. Bu, yenilenebilir enerji kaynaklarının harici elektrik şebekesi gücünü kaybetmesine rağmen elektrik gücünü beslemesi durumunda meydana gelir. Bu tez, kritik koşullar altında rüzgar ve PV sistemlerinden maksimum gücü elde etmek için kesirli dereceli orantısal integral (FOPI) denetleyiciye dayalı olarak değiştirilmiş maksimum güç noktası izlemeyi önermektedir. Hibrit fotovoltaik, rüzgar türbini ve batarya depolama sistemlerinin şebekeyle bağlantısı kesildiğinde ortaya çıkan adalanma sorunlarını çözmek amacıyla, adalamayı önlemek ve doğru bir güç paylaşımını araştırmak için PV sisteminin maksimum gücüne dayanan geliştirilmiş bir düşüş denetleyicisi Bu çalışmada bu sorunlara çözüm olarak önerilmektedir. İnvertörler için güç ayar noktaları, şebekeye bağlı modda çalışırken değişiklik gösterebilir ancak ada modunda çalışırken hepsinin ayarlanması gerekir. Şebekeye bağlı modda çalışırken, hibrit bir sistem, üretim ve yük ihtiyaçlarına ve verimliliği ve maliyeti optimize eden pazar politikalarına bağlı olarak ya birincil şebekeden güç çeker ya da ana şebekeye güç gönderir. Önerilen hibrit PV-rüzgar-batarya sisteminin performansı Matlab R2021a programı kullanılarak değerlendirildi. Sonuçlar, önerilen kontrolörün dişlisiz mod aktarımını mümkün kılarken DC bara voltajını sınırlama potansiyelini doğruladı. Enerji yönetim sistemi (EMS), önerilen düşüş kontrolünün ve EMS tabanlı akü kontrol cihazının verimliliğini göstermek için hem şebekeye bağlı hem de adalı çalışma modlarında test edilmiştir. Çıkış akımının ortak bağlantı noktasındaki toplam harmonik bozulması %1,98'e düşürüldü ve önerilen hibrit sistemin verimliliği %97,5'e ulaştı.
Özet (Çeviri)
Renewable energy sources (RES) are becoming increasingly popular for electricity generation for most global electric power grids. Governments, consumers, and investors have recognized hybrid photovoltaic (PV) and wind turbine (WT) storage system technologies as viable options for investigating power demand and reducing carbon emissions from conventional sources. Utility workers may be harmed if they fail to notice that a circuit is still powered in an islanding situation. This occurs when renewable energy sources feed electrical power despite losing external electrical grid power. This thesis proposes modified maximum power point tracking based on fractional order proportional integral (FOPI) controller to harvest the maximum power from wind and PV systems under critical conditions. In order to solve the islanding problems that arise when hybrid photovoltaic, wind turbine, and battery storage systems lose connection to the grid, an improved droop controller based on the maximum power of the PV system for anti-islanding and investigating an accurate power-sharing is proposed in this work as a solution to these problems. Power set-points for inverters can vary when operating in grid-connected mode but must all be adjusted when operating in islanded mode. When operating in grid-connected mode, a hybrid system either draws power from or sends power to the primary grid depending on generation and load needs and market policies that optimize efficiency and cost. The suggested hybrid PV-wind-battery system's performance is assessed using the Matlab R2021a program. The outcomes verified the proposed controller's potential to limit DC link voltage while enabling gearless mode transfer. The energy management system (EMS) is tested in both grid-connected and islanded modes of operation to demonstrate the efficiency of the proposed droop control and the EMS-based battery controller. The total harmonic distortion of the output current at the common coupling point was reduced to 1.98%, and the efficiency of the proposed hybrid system reached 97.5%.