Surveillance system protection by encryption techniques improvement
  1. Tez No: 832035
  2. Yazar: KARRAR HAMZAH MEZHER AL-CHAABAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TİMUR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Gözetim sistemleri, ikamet ettiğiniz yerin veya iş yerinizin güvenliği açısından çok önemlidir. Bu sistemler, bir sorunun ilk işaretinde kanuni makamlara haber veren gelişmiş alarm sistemlerinden, kablosuz ev güvenlik kameralarına kadar çeşitlilik gösterir. Güvenlik kameralarının varlığı hırsızları caydırabilirken, gizli kameralar bir mülkü gizlice koruyabilir. Kameralar tarafından elde edilen görüntüler, gözetleme sisteminin saklama kaplarına kaydedilir. Fotoğrafların hassasiyeti ve önemi göz önüne alındığında sistem, bu görsellerin içeriklerine erişim sağlamak amacıyla bilgisayar korsanlığı ve sızmalara, yetkisiz kişiler tarafından izinsiz kullanıma maruz kalabilir. İzleme sistemindeki veri hacminin artmasıyla birlikte veri güvenliği, depolama ve iletim açısından önemli bir sorun haline geldi. Özellikle izleme sisteminden elde edilen görüntüler ve videolar, depolama ve inceleme için belirlenen yönetim odalarına iletilmelidir. Fotoğrafların içeriğinin dışarıdan bakılmasını engellemek amacıyla kriptografik teknikler kullanılıyor ve bu görüntüler şifrelenmiş görüntüler olarak iletiliyor. Bu çalışmada beş farklı boyutlu fotoğrafı şifrelemek için simetrik ve asimetrik teknikler RSA, AES ve Blowfish kullanıldı. Bu algoritmaların performansı histogramlar, korelasyon katsayısı, entropi, SSIM, geçen süre ve PSNR kriteri gibi ölçümler kullanılarak karşılaştırıldı. Ayrıca RSA ve Blowfish, beş fotoğrafın tümü için histogram, SSIM ve PSNR ölçümleri açısından AES'ten daha iyi performans gösterdi ve AES, hem Blowfish hem de RSA'dan daha iyi performans gösterdi. Ancak RSA, hem resim şifreleme hem de şifre çözme konusunda Blowfish'ten daha iyi performans gösterirken, AES teknikleri, yayılma ve kafa karışıklığının yanı sıra kaba kuvvet saldırılarına karşı dayanıklılık açısından diğer algoritmalardan daha iyi performans gösteriyor. Sonuç olarak, güvenlik performansları çok çeşitlidir. Algoritmaların zaman parametreleri incelendiğinde AES'in Blowfish ve RSA'dan daha hızlı olduğu belirlendi. Bu çalışma, güvenlik kameralarıyla donatılmış bilgisayarlarda görüntüleri gerçek zamanlı olarak şifrelemede AES'in RSA ve Blowfish'ten daha üstün olduğunu göstermektedir. Apache Spark platformunu kullanarak AES algoritmasını geliştirdikten sonra, algoritmanın yürütme hızının iki katına çıktığı keşfedildi; bu da yeni algoritmanın gelecekte büyük verileri korumak için kullanılabileceği anlamına geliyor.
Özet (Çeviri)
Systems of surveillance are crucial to the security of your residence or place of business. These systems range from sophisticated alarm systems that notify law authorities at the first sign of a problem to wireless home security cameras. The presence of security cameras can deter would-be robbers, while hidden cameras can defend a property discreetly. Images acquired by the cameras are saved in the storage containers of the surveillance system. Given the sensitivity and importance of photos, the system may be exposed to hacking and penetration to acquire access to the contents of these images and unauthorized usage by unauthorized parties. With the growing volume of data within the monitoring system, data security has become an essential problem in terms of storage and transmission. Images and videos obtained from the monitoring system, in particular, should be forwarded to the designated management rooms for storage and inspection. Cryptographic techniques are used to encrypt the contents of the photos to prevent outsiders from viewing them, and these images are transmitted as encrypted images. To encrypt five different-sized photos, this study used the symmetric and asymmetric techniques RSA, AES, and Blowfish. These algorithms' performance was compared using measures such as histograms, correlation coefficient, entropy, SSIM, elapsed time, and PSNR criterion). Furthermore, RSA and Blowfish outperformed AES in terms of a histogram, SSIM, and PSNR metrics for all five photos, and AES outperformed both Blowfish and RSA. However, while RSA outperforms Blowfish in both picture encryption and decryption, AES techniques outperform the other algorithm in terms of propagation and confusion, as well as resilience to brute force attacks. As a result, their security performance is vastly varied. When the algorithms' time parameters are examined, AES is determined to be faster than Blowfish and RSA. This work demonstrates that AES is superior to RSA and Blowfish at encrypting images in real-time on computers outfitted with surveillance cameras. After developing the AES algorithm using the Apache Spark platform, it was discovered that the algorithm's execution speed had doubled, implying that the new algorithm might be used to protect big data in the future.