Developing Yaşar University blockchain and utilizing NFT for digital properties of the University
Yaşar Üniversitesi blok zincirinin geliştirilmesi veÜniversitenin sayısal mülkiyetleri için NFT kullanımı
  1. Tez No: 832040
  2. Yazar: ÜMİT BENİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HASAN KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu kapsamlı literatür taraması, blok zinciri teknolojisinin ve Takas-Edilemez Jeton'ların (NFT'ler) çeşitli endüstrilerdeki dönüştürücü potansiyelini keşfetmektedir. Çalışma, blok zincirinin merkezi olmayan yapısı, şifreleme güvenliği ve finans gibi çeşitli alanlardaki uygulama alanları gibi temel özelliklerini vurgulamaktadır. Ayrıca, NFT'lerin dünyasına derinlemesine bir bakış sunarak, sanat, koleksiyonlar, oyunlar ve dijital medyadaki uygulamalarını, ayrıca bölümlenmiş sahiplik ve merkezi olmayan finans (DeFi) ile entegrasyon gibi son gelişmelerini incelemektedir. Bu tez aynı zamanda YASAR Üniversitesi için özel olarak tasarlanmış YASAR zincirinin geliştirilmesini de sunarak, temel bileşenlerini, yerel para birimi olan YU jetonunu ve kullanıcı dostu YASAR Keşif aracını vurgulamaktadır. Bu araştırmanın bulguları ve sonuçları, blok zinciri teknolojisi ve NFT'lerin daha derinlemesine anlaşılmasına katkı sağlayarak, dijital sahiplik ve dijital varlık etkileşimlerinin geleceğini şekillendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This comprehensive literature review explores the transformative potential of blockchain technology and Non-Fungible Tokens (NFTs) across diverse industries. The study highlights key features and applications of blockchain, such as its decentralized nature, cryptographic security, and various use cases in finance. Additionally, it delves into the world of NFTs, examining their unique characteristics, applications in art, collectibles, gaming, and digital media, as well as recent advancements like fractionalized ownership and integration with decentralized finance (DeFi). This thesis also presents the development of YASAR chain, a specialized blockchain for YASAR University, focusing on its key components, the native currency YU token, and the user-friendly YASAR Explorer. The findings and implications of this research contribute to a deeper understanding of blockchain technology and NFTs, shaping the future of digital ownership and interactions with digital assets.