Experimental investigation of swirl flow and heat transfer in concentric cylinders
  1. Tez No: 832041
  2. Yazar: QUTAIBA ADIL HASHIM AL-MAMOORI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Helikoid uçlara sahip düz bir yüzey üzerinde dönen ve çarpan bir jetin ısı iletimi ve akış yapısı hem deneysel hem de sayısal olarak incelenmiştir. Araştırma, tekli, ikili ve üçlü sarmal ekler olarak bilinen helikoid yüzeylerin sayısını değiştirerek girdabın çarpma mekaniği üzerindeki etkisini karakterize etmek için akış dinamiklerine odaklanmaktadır. Bu projenin hedefleri ilk önce bir silindir etrafında viskoz, düşük Reynolds sayılı akışı simüle etmek (Bölüm 1) ve ardından rastgele bir geometri etrafında benzer bir akışı simüle etmek (Bölüm 2) idi. Bölüm 2'de grup, merkez hattında silindirin akış aşağı tarafına eklenen bir katı malzeme hattının eklenmesi nedeniyle ısı transferinin artıp artmadığını belirlemekle ilgilendi. Bu projenin ilk kısmı, Kısım 2'de daha ilginç bir geometriyi test edebilecek bir çalışma simülasyonunun olduğundan emin olmak için kullanıldı. Bu proje için hipotez, ısı transferinin, ısı transferinin, ısı transferinin, ısı transferinin ayrılmasındaki azalma nedeniyle artacağı yönündeydi. silindirin aşağı akış tarafında akış. Ana varsayımlar ve kısıtlamalar, akışın düşük Reynolds sayısına sahip olduğu ve yalnızca iki boyutlu ısı transferinin olduğu yönündeydi. Kullanılan yöntem, Kartezyen temelli denklemlerin iki boyutlu akış fonksiyonu/girdap sonlu fark modeliydi.
Özet (Çeviri)
The heat transmission and flow structure of a whirling impinging jet on a flat surface with helicoid inserts are investigated both experimentally and numerically. The research focuses on flow dynamics in order to characterize the effect of swirl on impingement mechanics by modifying the number of helicoid surfaces known as single, double, and triple helicoid inserts. The goals for this project were to first simulate a viscous, low Reynolds number flow around a cylinder (Part 1) and then simulate a similar flow around an arbitrary geometry (Part 2). In Part 2, the group was interested in determining if the heat transfer increased due to the addition of a line of solid material attached to the downstream side of the cylinder at the center line. The first part of this project was used to make sure that there was a working simulation, which could test a more interesting geometry in Part 2. For this project, the hypothesis was that the heat transfer would increase due to the reduction in separation of the flow on the downstream side of the cylinder. The main assumptions and restrictions were that the flow is of a low Reynolds number and there is only two-dimensional heat transfer. The method used was a two-dimensional stream-function/vorticity finite difference model of governing equations with a Cartesian basis.