Çalışma ortamında çalışma refahı farkındalığını artırma ve strateji geliştirme üzerine araştırmalar
Research on increasing awareness of workplace wellbeing and strategy development in work environment
  1. Tez No: 832054
  2. Yazar: EMRE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KEMAL ÖZFIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mühendislik Bilimleri, Mining Engineering and Mining, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
“İş yerinde refah”terimi, literatürde yaygın olarak kullanılmaktadır ve hem çalışanların sağlığı hem de işin verimliliği ve karlılığı açısından çok etkili olduğu konusunda geniş bir tanı vardır. Çalışan refahı; çalışma ortamının kalitesi, güvenliği, çalışan sağlığı, çalışanların nasıl hissettikleri ve iş organizasyonu gibi konuların tümüyle ilgilidir. İşyerinde refah için alınacak önlemlerin amacı, çalışanların güvenli, sağlıklı, memnun ve iş ile meşgul olmalarını sağlamak için iş sağlığı ve güvenliği önlemlerini tamamlamaktır. Bu çalışma, petrokimya ürünleri üreten bir fabrikada çalışanlara yönelik çalışma refahı ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla yapılmıştır. İzmir ili, Aliağa ilçesinde bulunan petrokimya ürünleri üreten fabrikada tüm beyaz yakalı çalışanların evreni temsil ettiği varsayılmaktadır. Araştırmada veriler, görüşme formunda ki soruların cevaplandırılmasıyla toplanmıştır. Çalışanların bu sorulara doğru cevap verdiği varsayılmıştır. Toplam 80 beyaz yaka çalışandan gönüllü olan 50 kişi ile çalışma tamamlanmıştır. Yapılan çalışma sonucunda odaklanılması gereken en önemli üç çalışma refahı konusu sırasıyla stres (%45,5), ergonomi (%37,3) ve sağlıklı çalışma ortamı (%31) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The term“well-being at work”is widely used in the literature, and there is broad recognition that it is very effective in terms of both the health of employees and the productivity and profitability of the business. Employee well-being is all about issues such as the quality of the working environment, safety, health, how employees feel and work organization. The aim of the measures to be taken for well-being in the workplace is to complement occupational health and safety measures to ensure that employees are safe, healthy, satisfied and engaged in work. This study was carried out to increase awareness about well-being for employees in a factory that producing petrochemical products. It is assumed that all white-collar employees represent the universe in the factory that produces petrochemical products in Aliağa, İzmir. In the research, the data were collected by answering the questions in the interview form. It is assumed that the employees answered these questions correctly. The study was completed with 50 volunteers from a total of 80 white-collar employees. As a result of the study, the three most important work well-being issues to focus on were determined as stress (45.5%), ergonomics (37.3%) and a healthy working environment (31%), respectively.