Pseudomonas aeruginosa'ya bağlı üriner sistem fonksiyonlarında infeksiyon ile virülans faktörleri arası ilişkinin gösterilmesi
Relationship between infection and virulance factors in urinary tract infections to pseudomanas aeruginasa
  1. Tez No: 70505
  2. Yazar: BURAK KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER SÖYLETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Pseudomonas aeruginosa norma! sağlıklı kişilerde nadiren infeksiyona neden olup ancak bağışık ödünlü (kanser, kistik fibroz, yanık gibi) hastalarda ciddi infeksiyonlara neden olan, morbiditesi ve mortalitesi oldukça yüksek bir mikroorganizmadır. Pseudomonas aeruginosa infeksiyonlarının patogenezinde çeşitli virûlans faktörleri rol oynar. Bu faktörler içinde aljinat, ekzotoksin A, eiastaz ve fosfolipaz C patogenezde sıklıkla suçlanan hücre dışı ürünlerdir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda, bazı infeksiyonlarda belirli virûlans faktörlerin ön plana çıktığı dikkati çekmektedir. Çalışmamızda, üriner sistemden izole edilen 62 Pseudomonas aeruginosa susunda, bakterinin virülansında önemli olarak kabul edilen eiastaz, alkali proteaz ve aljinat üretimi ile çeşitli antibiyotiklere duyarlılıkları arasında bir ilişkinin olup olmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla suşların virûlans faktör üretimleri kantitatif ya da yan kantitatif olarak saptanmış ve aminoglikozid grubundan amikasin, gentamisin ve tobramisin; sefalosporin grubundan seftazidim, seftriakson ve sefepim; kinolonlardan ofloksasin ve siprofloksasin; karbapenemlerden imipenem ve meropenem; aztreonam ve piperasilin olmak üzere toplam 12 antibiyotiğe karşı duyarlılık sonuçları belirlenmiştir. Çalışılan 62 Pseudomonas aeruginosa susunun 47'si (%76) eiastaz, 57'si (%92) aljinat ve 33'ünün (%53) alkali proteaz ürettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pseudomonas aeruginosa is a microorganism that cause infections with high mortaiitiy and morbidity in patients with immunocompromising conditions (including burns, cystic fibrosis and cancer) while it is rarely responsible for infections in normal healthy individuals. Various virulence factors, such as alginate, exotoxin A, elastase and phospholipase C have been suggested to play a role in the pathogenesis of Pseudomonas aeruginosa infections. Some of these factors have become more important in recent studies. In order to demostrate production of elastase, alginate and alkaline protease in 62 urinary isolates of Pseudomonas aeruginosa and any relationship between virulence factors and antibiotic resistance, this study has been conducted. Our results have shown that 47 of test strains (76%) produced elastase, 57 (92%) produced alginate and 33 (53%) produced alkaline protease.