Çoklu elemanlardan oluşan birim hücre ile frekans seçici yüzey tasarımları
Desing of frequency selective surface with unit cell, composed of multiple elements
- Tez No: 832112
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL DELİHACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmada geleneksel şekillerden olan kare halka ve çapraz dipol şekiller ile bunların yanında yeni şekil olarak L-şekilli FSY hücreler tasarlanmıştır.Çalışmada ilk olarak kare halka, çapraz dipol ve L-şekil tasarımlarının ayrı ayrı iletim ve yansıma katsayıları incelenmiştir. Daha sonra üç şekilde birleştirilerek yeni bir hücre tasarlanmış; yine iletim ve yansıma katsayıları, elektrik ve manyetik alanları, akım dağılımları incelenmiştir. Ardından çapraz dipol ve iç içe L-şekilleri birleştirilerek bir yeni hücre daha tasarlanmış; iletim ve yansıma katsayıları, elektrik ve manyetik alanları, akım dağılımları incelenmiştir.Tasarlanan bu yapılarda alt tabaka olarak Arlon di880 kullanılmıştır. Bu FSY yapıların S-(2-4 GHz), X-(8-12 GHz) ve Ku-(12-18 GHz) frekans bandlarında geniş band çoklu rezonans özelliği gösterdiği görülmüştür. Böylece tasarlanan FSY yapıları askeri ve sivil haberleşme sistemlerinde, uydu, siriusXM radyo, lisansız wifi, bluetooth vs, cep telefonları, radar, polis radar ve uydu TV uygulamalarında kullanılabileceği öngörülmektedir. Ayrıca elde edilen verilerden yararlanılarak iş dünyasından doğacak ihtiyaçlara uygun olarak frekans karakteristiği ayarlanabilen FSY lerin tasarlanabileceği öngörülmektedir.Tasarlanan yapıların yansıma ve iletim katsayıları, alan ve akım grafikleri CST Microwave Studio programı ile hesaplamaları yapılmış ve grafikleri çizilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, square ring and cross dipole shapes, which are traditional shapes, as well as L-shaped FSY cells are designed as a new shape. In the study, firstly, the transmission and reflection coefficients of square ring, crossed dipole and L shape designs were investigated separately. Then, a new cell was designed by combining them in three ways; Again, transmission and reflection coefficients, electric and magnetic fields, current distributions were examined. Then, another new cell was designed by combining crossed dipole and nested L-shapes; transmission and reflection coefficients, electric and magnetic fields, current distributions were investigated. Arlon di880 was used as the substrate in these designed structures. It has been observed that these FSY structures exhibit broadband multi-resonance properties in the S-(2-4 GHz), X-(8-12 GHz) and Ku-(12-18 GHz) frequency bands. It is envisaged that FSY structures designed in this way can be used in military and civil communication systems, satellite, siriusXM radio, unlicensed wifi, bluetooth etc., mobile phones, radar, police radar and satellite TV applications. In addition, it is foreseen that FSMs whose frequency characteristics can be adjusted in accordance with the needs arising from the business world can be designed by using the data obtained. The reflection and transmission coefficients, area and flow graphs of the designed structures were calculated with the CST Microwave Studio program and their graphics were drawn.