Çevre muhasebesi: Borsaya kote olan işletmelerin çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarının değerlendirilmesi
Environmental accounting: Evaluation of environmental sustainability studies of companies listed on the stock exchange
- Tez No: 832113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE KIYMAZ KIVRAKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Günümüzde çevre bilincinin artması, işletmelerin kıt kaynakları verimli kullanmaya yönelmesine neden olmuştur. Dolayısı ile işletmeler çevresel sorunlarını önlemek amacıyla belli başlı önlemler alma gayreti içerisine girmişlerdir. Bu önlemlerden bir tanesi de atıkların yeniden kullanılabilmesi için kaynak ayrılmasıdır. Çevre muhasebesi temel alınarak yapılan bu çalışmada 2023 Ocak-Mart döneminde BİST (Borsa İstanbul A.Ş) sürdürülebilirlik endeksinde yer alan işletmelerin çevresel sürdürülebilirliği sağlamak için gerçekleştirdikleri faaliyetler nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi kullanılarak incelenmiştir. İşletmelerin çevre muhasebesi için tercih ettikleri raporlama yöntemi ve çevresel sürdürülebilirlikle ile ilgili yaptıkları çalışmaları ortaya koymak çalışmanın temel amacıdır. Bu kapsamda çalışmada öncelikle çevre kavramı, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilir kalkınma kavramı ve boyutları, çevre muhasebesi ve raporlaması, entegre raporlama konuları detaylı literatür taraması yapılarak değerlendirilmiştir. 2023 Ocak-Mart döneminde BİST sürdürülebilirlik endeksinde yer alan 67 adet işletmeye ait finansal raporlar, faaliyet raporları, entegre raporlar ve sürdürülebilirlik raporları incelenerek işletmelerin çevresel sürdürülebilirlikle ilgili yaptıkları faaliyetler incelenmiştir. Ayrıca çalışma kapsamında incelenen işletmelere ait enerji, su ve emisyon yoğunluğu verileri formüller aracılığıyla hesaplanarak yıllar itibariyle çevresel sürdürülebilirlik adına yapmış oldukları faaliyetler incelenmiştir. Çalışma sonucunda işletmelerin çevresel sorunlara verdikleri önemin arttığı ve çevresel sürdürülebilirlik kapsamında iklim değişikliği ile mücadele konusunu çok yüksek öncelikli olarak benimsedikleri tespit edilmiştir. Bu çalışma, konuyla ilgili uygulama yapmak isteyen işletme yöneticilerine ve araştırma yapmak isteyenler için alt yapı sağlaması açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, increasing environmental awareness has led businesses to use scarce resources efficiently. Therefore, businesses have tried to take certain precautions to prevent environmental problems. One of these measures is allocating resources for the reuse of waste. In this study, based on environmental accounting, the activities carried out by the businesses included in the BIST (Borsa Istanbul A.Ş) sustainability index in the January-March 2023 period to ensure environmental sustainability were examined using document analysis, one of the qualitative research methods. The main purpose of the study is to reveal the reporting method preferred by businesses for environmental accounting and the work they do regarding environmental sustainability. In this context, in this study, firstly, the concept of environment, sustainability and sustainable development concepts and dimensions, environmental accounting and reporting, and integrated reporting issues were evaluated by conducting a detailed literature review. In the January-March 2023 period, the financial reports, activity reports, integrated reports and sustainability reports of 67 businesses included in the BIST sustainability index were examined and the activities carried out by the businesses regarding environmental sustainability were examined. In addition, the energy, water and emission intensity data of the enterprises examined within the scope of the study were calculated through formulas and their activities in the name of environmental sustainability over the years were examined. As a result of the study, it was determined that the importance given by businesses to environmental problems has increased and that they have adopted the issue of combating climate change as a very high priority within the scope of environmental sustainability. This study is important in terms of providing infrastructure for business managers who want to practice on the subject and for those who want to do research.