Muhasebe meslek mensuplarının e-dönüşüm uygulamalarına bakış açıları üzerine bir araştırma: Ordu ili örneği
A research on the perspectives of accounting professionals on e-transformation applications: The case of Ordu province
  1. Tez No: 832114
  2. Yazar: SALİH ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın amacı Muhasebe Meslek Mensuplarının E-Dönüşüm Uygulamalarına bakış açılarını değerlendirmektir. Araştırma evrenini Ordu İlindeki Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasına Kayıtlı olan 412 Muhasebe Meslek Mensubu oluşturmaktadır. Bu kapsamda odaya kayıtlı meslek mensuplarına Google form üzerinden anket formu gönderilmiş ve 105 meslek mensubu ankete katılmıştır. Bu araştırmada verilerin değerlendirilmesi için spss 24 paket programı kullanılmış ve program içinde istatistiki tekniklerden yararlanılmıştır. Bunun sonucunda hipotezlerin sonuçları analiz edilmiştir. Bu hipotez sonuçlarına göre muhasebe meslek mensuplarının e-dönüşüm sürecine ilişkin bilgi düzeyleri ve düşünceleri ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki deneyim süresi, hizmet verdiği müşteri sayısı, bürosunda çalışan personel sayısı değişkenleri arasında fark olmadığı görülmüştür. Muhasebe meslek mensuplarının e-dönüşüm sürecine ilişkin bilgi düzeyleri ve düşünceleri ile aylık gelir düzeyi ve internet vergi dairesi günlük kullanım süresi değişkenleri arasında farklılık tespit edilmiştir. Muhasebe meslek mensuplarının kamu kurum ve kuruluşlarının dijital muhasebe süreçlerine ilişkin bilgi düzeyleri ve düşünceleri ile cinsiyet, yaş, eğitim durumu, mesleki deneyim süresi, aylık gelir düzeyi, hizmet verdiği müşteri sayısı, bürosunda çalışan personel sayısı değişkenleri arasında fark olmadığı görülmüştür. Muhasebe meslek mensuplarının kamu kurum ve kuruluşlarının dijital muhasebe süreçlerine ilişkin bilgi düzeyleri ve düşünceleri ile internet vergi dairesi günlük kullanım süresi değişkeni arasında farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca, yapılan araştırmada elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde; muhasebe meslek mensuplarının genel kanısına göre; e-defter müşterilerinin ücretlendirme sisteminde artışların yapılması gerektiği, dijitalleşme adına ofislerdeki teknolojik alt yapı iyileştirmelerinin ekonomik maliyetler getirdiği, bilgi teknolojilerinin kullanımı ile üniversitelerde yeni bir muhasebe eğitim modelinin oluşturulması gerektiği yönünde dönütler öne çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the perspectives of Accounting Professionals on E-transformation Applications. The research population consists of 412 Accounting Professionals who are registered with the Chamber of Certified Public Accountants in Ordu Province. As part of this, a survey form was sent to the professional members registered with the chamber via Google Forms, and 105 professional members participated in the survey. In this research, the SPSS 24 software package was used for data analysis, and various statistical techniques within the program were utilized. As a result, the outcomes of the hypotheses were analyzed. According to the results of these hypotheses, it was observed that there is no difference among Accounting Professionals in terms of their knowledge and opinions about the e-transformation process concerning variables such as gender, age, educational status, professional experience duration, the number of clients served, and the number of staff working in their offices. However, differences were identified in the knowledge and opinions of Accounting Professionals about the e-transformation process with respect to variables like monthly income level and daily usage duration of the internet tax office. There was no difference observed among Accounting Professionals in terms of their knowledge and opinions about the digital accounting processes of public institutions and organizations concerning variables such as gender, age, educational status, professional experience duration, monthly income level, the number of clients served, and the number of staff working in their offices. Differences were identified between the knowledge and opinions of Accounting Professionals about the digital accounting processes of public institutions and organizations and the variable of daily usage duration of the internet tax office. Furthermore, when the results of the research are evaluated, it can be concluded that, according to the general consensus of Accounting Professionals, there is a need for increases in the fee structure for e-ledger clients, technological infrastructure improvements in offices bring economic costs in the context of digitization, and feedback suggests the need for the creation of a new accounting education model in universities through the use of information technologies.