Bilgi teorisinde entropi kavramı ve çok kriterli karar verme süreçlerinde uygulanması
The concept of entropy in information theory and its application in multi-criteria decision-making processes
  1. Tez No: 832132
  2. Yazar: HANDE TÜRKMENÇALIKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Entropi, fiziksel sistemlerde düzensizliğin ve belirsizliğin bir ölçüsü olarak tanımlanan bir termodinamik terimidir. Entropi kavramının Claude E. Shannon tarafından iletişim sistemlerinde kullanılması, bilginin ölçülebilir ve sayısal olarak belli birimlerle ifade edilebilir olduğunu savunan bilgi kuramının temelini oluşturmaktadır. Bu tez çalışmasında bir termodinamik terimi olan entropi kavramının bilgi teorisindeki kullanımı, türleri ve uygulamaları tanıtılmıştır. Entropi kavramı, çok kriterli bir karar verme problemi üzerinde uygulanmıştır. Covid-19 pandemisi ile Türkiye'de eğitim sisteminin merkezine yerleşen uzaktan eğitimde matematik öğretmenlerinin yaşadığı sorunlar tespit edilmiş ve entropi yöntemi ile sorunların önem dereceleri sıralanmıştır. Araştırmanın sonucunda karşılaşılan en önemli sorunun“iletişim sorunu”olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Entropy is a thermodynamic term that defines the measure of disorder and uncertainty in physical systems. The use of the concept of entropy by Claude E. Shannon in communication systems forms the basis of information theory, which asserts that information can be measured and expressed in numerical units. In this thesis, the usage, types, and applications of the concept of entropy in information theory, which is a thermodynamic term, are introduced. The concept of entropy is applied to a multi-criteria decision-making problem. The problems experienced by mathematics teachers in distance education, which has become central to the education system in Turkey due to the Covid19 pandemic, were identified and ranked by the entropy method. As a result of the research, it was determined that the most important problem encountered is the“communication problem”.