Etlik damızlıklarda yumurta kabuk renginin kuluçka performansına etkisi
The effect of egg shell color on hatching performances of broiler breeders
  1. Tez No: 832184
  2. Yazar: EMİR HİSARCIKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Bu çalışmada etlik damızlıklarda, yumurta kabuk renginin bazı kuluçka performans özellerine etkisi araştırılmıştır. Orta yaşlı (29 hafta) iki farklı Ross 308 etlik damızlık sürüsünden elde edilmiş kuluçkalık yumurtalar kabuk renklerine göre kahverengi (kontrol) ve beyaz (deneme) olarak iki gruba ayrılarak kuluçkaya basılmıştır. Kuluçka dönemi ve sonrasında belirlenen performans özellikleri karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, kabuk rengindeki döllülük oranı, toplam kayıp (pozisyon hatası vb.) kuluçka randımanı ve çıkış gücü değerlerini önemli ölçüde etkilediği bulunmuştur (p0.05). Araştırma sonucunda, kontrol grubu olarak belirlenmiş kahverengi kabuklu yumurtalarda daha iyi kuluçka performansı elde edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of eggshell color on some hatching performance traits was investigated in broiler breeders. The hatching eggs obtained from two different middle-aged (29 weeks) Ross 308 broiler breeder flocks were divided into two groups as brown (control) and white (trial) and hatched according to their eggshell color. As a result of the study, it was seen that it was found that the difference in shell color significantly affected fertility, total loss (position error, etc.), hatchability of fertile eggs and hatchability (p0.05). In conclusion, it was obtained that better hatching performance was obtained in brown-shelled eggs determined as the control group.