Youtube ve tiktok platformlarında diş eti çekilmesi ile ilgili paylaşımların kalite ve güvenilirliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the quality and reliability of gingival recession-related content on youtube and tiktok platforms
  1. Tez No: 832197
  2. Yazar: ÖMERCAN AKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADİYE GÜNPINAR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı bireylerin yaşadıkları diş eti çekilmeleri sorunlarıyla ilgili bilgi almak için yöneldikleri Youtube ve Tiktok sosyal medya platformlarında diş eti çekilmesi ile ilgili sunulan bilgilerin kalitelerini ve güvenilirliklerini değerlendirmek ve her iki paylaşım platformundaki videoların kalite ve güvenilirliklerini karşılaştırmaktır. Çalışmamızda Youtube ve Tiktok platformlarında diş eti çekilmesi ile ilgili Aralık 2017-Aralık 2022 yılları arasında İngilizce dilinde yapılan video paylaşımları tek bir araştırmacı tarafından analiz edildi. Videolar, bilgilerin bilimsel güvenilirliği, kalitesi ve popülerlikleri açısından Küresel Kalite Ölçeği (KKÖ), Discern ve JAMA araçları kullanılarak değerlendirildi. Her videonun iletişim kalitesi, süresi, beğeni, beğenmeme, görüntülenme sayısı, kaynağı ve video tipi kategorilere ayrılarak kaydedildi. Sonuçlar uygun istatistiksel metodlar kullanılarak SPSS versiyon 26.0 paket programı ile analiz edildi. Çalışmaya toplam 248 video dahil edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the quality and reliability of the information presented on the YouTube and TikTok social media platforms, where patients seek for information regarding gingival recession problems. In this study, videos in English language related to gingival recession on YouTube and TikTok platforms between December 2017 and December 2022 were analyzed. The videos were evaluated for the scientific reliability, quality, and popularity of the information provided. The quality of videos was assessed using the Global Quality Scale and DISCERN tools, and each video's communication quality, duration, likes, dislikes, views, source, and video type were recorded and categorized. Data was statistically analyzed using SPSS version 26.0 package programme. A total of 248 videos were included in the study. The average Global Quality Scale score was found to be 2.55 for the YouTube group and 1.42 for the TikTok group, respectively, indicating moderate to low quality for both groups.