Cultural representations in social housing: The case of TOKI Kınık
Sosyal konutta kültürel temsiliyetler: TOKİ örneği
- Tez No: 832226
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM ERANIL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
 - Yıl: 2023
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Yaşar Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Küresel kentleşme ile yaşanan göç hareketleri ve nüfus artışı yeni bir konut tipolojisini ve akabinde yeni mekânsal koşullarla tekrar değişerek şekillenen yeni toplu yaşam modellerini ortaya çıkarmıştır. Benzer sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel yapıya sahip bireylerin konut ihtiyacını karşılamak üzere özellikle büyük şehirlerde kentte yaşayan yoksul kesim için toplu konut planlamaları yapılmaktadır. Fakat toplu konut kullanıcıları sadece devlet eliyle yapılan bir yerleştirmenin yanı sıra dışarıdan isteğe bağlı olarak başka kentlilerin tercihiyle de konut olanakları sunmakta ve farklı sosyal ve kültürel yapıları, meslekleri, hobileri ve yaşam görüşleri olan değişik yaş grubundaki bireyleri bir arada yaşama durumunu ortaya koymaktadır. Toplu konut yalnızca mekânda tefriş çözümlemeleri olarak görülmeyip, orada yaşayacak olan bireylerin kültürel değerleri ve toplumsal yaşamına dair derin mekânsal kurgular içermelidir. Çünkü belirli bir yerleşkede, doğal ve sosyo-kültürel olgu insan ve çevre etkileşiminin kendine özgü bir ürünüdür ve inşa edildiği dönemde belirli bir kültürü temsil eder. Buna paralel olarak, ülkemizde sosyal konut uygulamalarının baş aktörü olan TOKI (Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi Başkanlığı), toplumsal dayanışma sürdürülebilirliği için sosyal ihtiyaçlara cevap veren bir konut sunumunu esas aldığını belirtmektedir. Bu çalışmada, kültür-çevre-konut kavramlarının birbiriyle oluşturdukları örüntüyü değerlendirmek için İzmir Kınık ilçesinde bulunan TOKI sosyal konutları alan araştırması için seçilmiştir. TOKI Kınık konut projesinin konut iç mekânları, yarı kamusal ve kamusal alanlarının mekânsal donatılarına göre yaşayan (göçmen kullanıcı) ve tasarlayan (kurgulayan) üzerinden okumalar yapılarak incelenecektir. Bu incelemelere rehberlik edecek bilgiler teorik yazınsal metinlerden, saha çalışmalarında yapılan gözlem ve derinlemesine mülakatlardan, ayrıca gündelik yaşam senaryolarının görselleştirildiği çizimlerden elde edilmektedir. Araştırma bulguları, hem TOKİ'nin uyguladığı nitelikli konut standartlarının hem de kültürel temsillerin somut ve soyut yansımalarını ortaya çıkardı. Çalışma, kültürel değerler ile yapılı çevre arasındaki bağlantıyı ortaya koyarak, kullanıcılar kültürel pratiklerini yapılı çevreye uyarlayıp entegre ettikçe kültürün konut alanlarında nasıl varlığını sürdürdüğünü göstermektedir. Gelecekteki çalışmalarda bu tez, araştırmacılara ve mekân üreticilerine, kullanıcıların sosyal dinamikleri ve fiziksel alanlardaki ayarlamaları hakkında daha derin bir anlayış sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Migration movements and population growth experienced with global urbanization have revealed a new housing typology and, subsequently collective life models. The housing needs of individuals with similar socio-economic and socio-cultural structures are met by social housing planning, especially for the poor living in big cities. However, social housing is not just a state-sponsored user installation. In addition, there are housing opportunities for other citizens upon request. Thus, the coexistence of individuals in different age groups with different social and cultural structures, professions, hobbies, and life views is seen. Accordingly, social housing should not only be seen as furnishing process in the space, but also should include deep spatial fiction analysis about the cultural values and social life of the individuals living there. Because in a particular campus, the natural and socio-cultural phenomenon is a unique product of human and environmental interaction and represents a particular culture when it was built. In parallel, TOKI (Mass Housing and Public Partnership Administration), the leading actor in social housing practices in Turkey, states that it is based on a housing offer that meets social needs for the sustainability of social solidarity. In this study, TOKI social housing in İzmir Kınık district is selected for the case study to evaluate the pattern created by the concepts of culture-environment-housing with each other. The residential interiors, semi-public spaces, and public spaces of the TOKI Kınık housing project were examined by reading the living (immigrant user) and designing (producer) according to their spatial equipment. The information that will guide these studies will be obtained from theoretical literary texts, observations, and in-depth interviews made in field studies, and drawings in which daily life scenarios are visualized. The research findings revealed the tangible and intangible manifestations of both qualified housing standards implemented by TOKI and cultural representations. The study demonstrated the interconnection between cultural values and the built environment, illustrating how culture perseveres within housing spaces as users adapt and integrate their cultural practices within the built environment. In future studies, this thesis offers researchers and space producers a more profound comprehension of users' social dynamics and their adjustments in physical spaces.