Ramadi şehirindeki kontamine nehirlerde karışık ilaçların mikrobial arıtımı
Microbial treatment of mixed pharmaceuticals in contaminated rivers in Ramadi city
  1. Tez No: 832225
  2. Yazar: KHALID WALEED RASHED RASHED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL DÜZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, kontaminasyonun azaltılmasına yardımcı olacak bu farmasötikleri parçalama yeteneğine sahip bakteri suşlarını tanımlamak ve izole etmektir. Ocak 2022 ile Haziran 2022 arasındaki zaman diliminde Ramadi kentindeki üç hastanenin (Genel hastane, Çocuk Hastalıkları Hastanesi ve Doğum hastanesi) atık sularından düzenli aralıklarla toplam 110 örnek toplanmıştır. Hastaneden çıktıktan sonra nehrin yüzey sularından 30-40 cm derinlikte su örnekleri alındı. Sonuçlar iki tip izolasyon göstermiş olup, bunlar tek bakteri izolatı 32 (%29.1) ve Karışık bakteri izolatıdır 78 (%70.9). E. coli, P. mirabilis, Klebsiella spp. Staphylococcus spp. Enterococcus spp ve Streptococcus spp. izole edilmiş ve bunların oranları sırasıyla %100, %8.2, %31.8, %19.1, %35.5 ve %4.5 olarak bulunmuştur. Genetik analizle ilgili olarak, 16SrRNA geninin varlığını doğrulamak için bir multipleks PCR yaklaşımı kullanılmıştır. Belirli bir moleküler ağırlıkta tek bir bandın varlığı, genin tanımlanmasına olanak sağlamaktadır. 232 baz çifti, 1250 baz çifti, 1500 baz çifti ve 791 baz çifti sırasıyla E. coli ve Klebsiella türleri, Proteus mirabilis ve Staphylococcus türleri için 16SrRNA işaretçisini oluşturmaktadır. Biyobozunma ile ilgili olarak Trimetoprim, test edilen bakterilerin hiçbiri onu parçalayamadığı için biyolojik bozunmaya karşı güçlü bir direnç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The current study was aimed at identifying and isolating bacterial strains that have the ability to degrade pharmaceuticals, which will help reduce contamination. During the period of time between January 2022 and June 2022, a total of 110 samples were collected at regular intervals from the effluents of three hospitals in the city of Ramadi: the General Hospital, the Pediatric Hospital, and the Maternity Hospital. Water samples were obtained from the surface waters of the river after discharge from the hospital at depths ranging from 30 to 40 cm. The results showed two types of isolation: single bacterial isolates 32 (29.1%) and Mixed bacterial isolates 78 (70.9%). Isolate percentages of E. coli, P. mirabilis, Klebsiella spp. Staphylococcus spp. Enterococcus spp. and Streptococcus spp. were 100%, 8.2%, 31.8%, 19.1%, 35.5%, and 4.5%, respectively. In regard to the genetic analysis, a multiplex PCR approach was utilized in order to validate the existence of the 16S rRNA gene. The presence of a single band at a certain molecular weight was what allowed for the identification of the gene. 232 base pairs, 1250 base pairs, 1500 base pairs, and 791 base pairs make up the 16SrRNA marker for E. coli and Klebsiella species, Proteus mirabilis and Staphylococcus spp. Respectively. Regarding, biodegradation, Trimethoprim showed a strong resistance to biodegradation, as none of the bacteria tested were able to break it down.