Sentimental analysis using machine learning methods and semanticresearch techniques on twitter data
Twıtter verılerınde makıne öğrenımı yöntemlerını ve semantık araştırma teknıklerını kullanan duygu analızı
- Tez No: 832292
- Danışmanlar: PROF. DR. PROF. DR. SHAFQAT UR REHMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Doğa Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bir kullanıcının tweet'lerinden duygularını analiz etmek, onların nasıl düşündüklerine dair genel bir anlayış sağlayabilir. Teknolojinin gelişmesi, sosyal medyanın Web üzerindeki gelişimini hızlandırmış ve her geçen gün daha iyi hale getirmiştir. İnternette pek çok kişi değerlendirmeler, tweetler, bloglar, yorumlar ve sosyal ağ sitelerindeki gönderiler aracılığıyla duygu ve hislerini paylaşıyor. Özellikle hükümetler, seçimlerini bilgilendirmek için medyadaki bu materyali giderek daha fazla kullanmaya devam ediyor. Twitter insanların düşünce ve duygularını ifade edebildiği en yaygın kullanılan platformdur. Duygu analizi, bir senaryonun olumlu, olumsuz ya da tarafsız niteliklere sahip olup olmadığını anlama sürecidir. Duygusal incelemenin uygulanacağı şekilde, duyguyu tahmin etmek için makine öğrenimi gibi yöntemler kullanılacak. Sonuçlar daha sonra kesinlik, hatırlama ve f-puanı ilişkilerine göre hesaplanacaktır.
Özet (Çeviri)
Analyzing a user's sentiment from their tweets can provide a general understanding of how they are thinking. Technology improvement has accelerated the development of social media on the Web, making it better every day. On the internet, a lot of individuals share their sentiments and feelings through reviews, tweets, blogs, comments, and postings in social networking sites. Governments, in particular, remain progressively utilizing this material in the media to inform their choices. Twitter is the most widely used platform for people to express their thoughts and feelings. Sentiment analysis is the process of figuring out if a script has either positive, negative, or neutral qualities. In such a way to implement sentimental examination, methods such as machine learning will be used to predict the sentiment. The results will then be calculated in relations of precision, recall, and f-score.